Gigantyczna kara dla X-Trade Brokers

opublikowano: 18-09-2018, 16:28
aktualizacja: 18-09-2018, 21:43

Komisja Nadzoru Finansowego nałożyła 9,9 mln zł kary na X-Trade Brokers Dom Maklerski. Spółka uważa, że nie ma ku temu powodów i zamierza się odwołać.

Chodzi o sprawę, opisaną przez "Puls Biznesu" w listopadzie ubiegłego roku. Pisaliśmy wówczas, że broker dopuścił się oszustwa na szkodę swoich klientów. 

Zobacz więcej

Szymon Laszewski/FORUM

Komisja jednogłośnie zdecydowała o nałożeniu rekordowej kary w wysokości 9,9 mln zł, bo uważa, że naruszono ustawę o obrocie instrumentami finansowymi poprzez świadczenie usług maklerskich bez uwzględnienia najlepiej pojętego interesu klienta.

Nadzorca ustalił, że XTB jako market maker transakcji z klientami monitorował odchylenia cenowe zapewniając, aby ceny transakcyjne nie odbiegały znacząco od cen instrumentów bazowych. Stosował przy tym w systemach transakcyjnych niesymetryczne ustawienie parametru deviation, wprowadzając ograniczenie odchylenia ceny z chwili złożenia zlecenia od ceny z momentu realizacji zlecenia, w przypadku zmiany ceny kierunkowo korzystnej dla klienta, natomiast pozostawił bez ograniczeń odchylenie ceny ze zlecenia od ceny z momentu realizacji zlecenia, w przypadku zmiany ceny danego waloru na niekorzyść klienta. 

Ponadto w odniesieniu do określonej kategorii klientów podlegających obserwacji przez Dział Tradingu, jako narzędzie służące dodatkowej weryfikacji ceny w złożonych przez nich zleceniach XTB  stosował ustawiony na jednej z platform transakcyjnych tzw. parametr delay, powodujący w praktyce wstrzymywanie egzekucji zleceń takich klientów na czas określony tym parametrem wyrażony w milisekundach.

Jak podano, XTB m.in. odrzucał powyżej ustalonego parametru zlecenia klientów, jeśli cena kształtowała się w sposób dla nich korzystny, a niekorzystny dla brokera. Dotyczy to okresu od 1 stycznia 2014 r. do 31 maja 2015 r. XTB nie informował również potencjalnych klientów o dokładnym sposobie realizowania zleceń. 

W pierwszym półroczu 2018 r. XTB zanotował 100 mln zł zysku netto. Zobacz raport>>

Zarząd brokera odniósł się do decyzji KNF.

"W ocenie Spółki nałożenie na Emitenta kary pieniężnej za wskazane przez Komisję naruszenia jest niesłuszne i nie znajduje potwierdzenia w stanie faktycznym. Komisja odmówiła przeprowadzenia dowodów wnioskowanych przez Spółkę (w tym z opinii biegłego) i nie uwzględniła złożonych przez Spółkę raportów niezależnych ekspertów. Działając w interesie Spółki i jej akcjonariuszy, a także kierując się dobrem klientów, Spółka zamierza odwołać się od decyzji nadzorcy" - podano.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Gigantyczna kara dla X-Trade Brokers