Gigantyczna strata, ale kurs rośnie

KZ, ET
opublikowano: 11-03-2014, 17:16

Po przeglądzie bilansu UniCredit, włoski właściciel Pekao, zdecydował się na dokonanie odpisów i rezerw, które skutkowały stratą w wysokości 15 mld EUR w IV kwartale 2013 r.

Po wynikach tego nie widać, ale włoski właściciel Pekao zdaje się wychodzić z kryzysu. W 2013 r. grupa miała wprawdzie 14 mld EUR straty, a w samym IV kwartale 15 mld EUR, ale powoli czyści bilans z zepsutych kredytów udzielanych w czasach hossy i generalnie robi wielkie sprzątanie po dekadzie dynamicznej ekspansji na europejskich rynkach, która wywindowała Unicredit do jednej z największych europejskich grup bankowych.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Na wyniku za 2013 r. w dużym stopniu zaciążyły odpisy z tytułu tzw. utraty wartości firmy spółek z grupy. W latach 2006-12 bank odpisał 10,3 mld EUR, a w IV kwartale 2013 r. dodatkowe 8 mld EUR. Obecnie odpis  wynosi 3,5 mld EUR i jest mniej więcej taki jak w 2004 r. Trzeba dodać, że większość tej kwoty przypada na Polskę.


W nowej strategii do 2018 r. Unicredit zapowiada powrót do mocarstwowych planów. Na inwestycje chce wydać 4,3 mld EUR z czego większość na nowoczesne kanały dystrybucji we Włoszech, Niemczech i Austrii. Tutaj też dojdzie do ostrych cięć zatrudnienia. Pracę straci 8,5 tys. osób z czego 5,7 tys. we Włoszech.

Unicredit zapowiada dalszą restrukturyzację sieci placówek. Wobec Pekao na razie nie ma takich planów, co oznacza, że albo sieć ma optymalny kształt, albo, biorąc pod uwagę zapóźnienia  polskiego sektora bankowego wobec Zachodu, cięcia przyjdą do nas z odpowiednim opóźnieniem.

Plan na 2014 r. to osiągnięcia około 2 mld EUR zysku netto, a do 2018 r. – 6,6 mld EUR.
- To był przełomowy rok dla grupy i obecnie jesteśmy gotowi na wzrost akcji kredytowej, który wesprze gospodarkę włoską i europejską. Działaniami, które dziś ogłosiliśmy, umacniamy nasz bilans i finalizujemy proces, rozpoczęty jeszcze w 2010 r. – napisał w komentarzu do raportu Federico Ghizzoni, prezes UniCredit.

 Cel strategiczny grupy do 2018 r. do osiągnięcie 13-procentowego wskaźnika zwrotu na kapitale oraz 10,4-procentowego wskaźnika Tier1.

Inwestorzy nie przejęli się stratami banku – po publikacji raportu kurs grupy, której akcje notowane są także na GPW, wystrzelił o ponad 5 proc.
  

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KZ, ET

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu