Gigantyczna strata, ale kurs rośnie

KZ, ET
opublikowano: 11-03-2014, 17:16

Po przeglądzie bilansu UniCredit, włoski właściciel Pekao, zdecydował się na dokonanie odpisów i rezerw, które skutkowały stratą w wysokości 15 mld EUR w IV kwartale 2013 r.

Po wynikach tego nie widać, ale włoski właściciel Pekao zdaje się wychodzić z kryzysu. W 2013 r. grupa miała wprawdzie 14 mld EUR straty, a w samym IV kwartale 15 mld EUR, ale powoli czyści bilans z zepsutych kredytów udzielanych w czasach hossy i generalnie robi wielkie sprzątanie po dekadzie dynamicznej ekspansji na europejskich rynkach, która wywindowała Unicredit do jednej z największych europejskich grup bankowych.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg
None
None

Na wyniku za 2013 r. w dużym stopniu zaciążyły odpisy z tytułu tzw. utraty wartości firmy spółek z grupy. W latach 2006-12 bank odpisał 10,3 mld EUR, a w IV kwartale 2013 r. dodatkowe 8 mld EUR. Obecnie odpis  wynosi 3,5 mld EUR i jest mniej więcej taki jak w 2004 r. Trzeba dodać, że większość tej kwoty przypada na Polskę.


W nowej strategii do 2018 r. Unicredit zapowiada powrót do mocarstwowych planów. Na inwestycje chce wydać 4,3 mld EUR z czego większość na nowoczesne kanały dystrybucji we Włoszech, Niemczech i Austrii. Tutaj też dojdzie do ostrych cięć zatrudnienia. Pracę straci 8,5 tys. osób z czego 5,7 tys. we Włoszech.

Unicredit zapowiada dalszą restrukturyzację sieci placówek. Wobec Pekao na razie nie ma takich planów, co oznacza, że albo sieć ma optymalny kształt, albo, biorąc pod uwagę zapóźnienia  polskiego sektora bankowego wobec Zachodu, cięcia przyjdą do nas z odpowiednim opóźnieniem.

Plan na 2014 r. to osiągnięcia około 2 mld EUR zysku netto, a do 2018 r. – 6,6 mld EUR.
- To był przełomowy rok dla grupy i obecnie jesteśmy gotowi na wzrost akcji kredytowej, który wesprze gospodarkę włoską i europejską. Działaniami, które dziś ogłosiliśmy, umacniamy nasz bilans i finalizujemy proces, rozpoczęty jeszcze w 2010 r. – napisał w komentarzu do raportu Federico Ghizzoni, prezes UniCredit.

 Cel strategiczny grupy do 2018 r. do osiągnięcie 13-procentowego wskaźnika zwrotu na kapitale oraz 10,4-procentowego wskaźnika Tier1.

Inwestorzy nie przejęli się stratami banku – po publikacji raportu kurs grupy, której akcje notowane są także na GPW, wystrzelił o ponad 5 proc.
  

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KZ, ET

Polecane