Gigantyczne odpisy aktywów w JSW

opublikowano: 07-03-2019, 15:52

Jastrzębska Spółka Węglowa przeprowadziła testy na trwałą utratę wartości bilansowej aktywów. Wynik to 1,21 mld zł odpisów.

Chodzi o majątek Kopalń Węgla Kamiennego "Knurów-Szczygłowice" oraz Kopalń Węgla Kamiennego "Borynia-Zofiówka-Jastrzębie" Ruch Zofiówka. 

Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW)
Zobacz więcej

Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) Fot. Maciej Jarzebinski / Forum

Przyczynami obniżenia wartości aktywów są ograniczenie dostępu do usług wiertniczo-górniczych charakteryzujących się wzrostem cen tych usług, obserwowany wzrost cen stali przekładający się na wzrost kosztów zużycia materiałów, konieczność zwiększenia nakładów inwestycyjnych w celu utrzymania dotychczasowych zdolności produkcyjnych w długim okresie czasu, konieczność zwiększenia zatrudnienia w stosunku do wcześniej zakładanych ilości oraz wzrost kosztów wynagrodzeń, oraz konieczność wycofania się w długim okresie czasu z eksploatacji partii H na Ruchu Zofiówka w następstwie wystąpienia w roku 2018 wstrząsu wysokoenergetycznego.

"Dokonanie odpisu pomniejszy wynik operacyjny JSW oraz Grupy Kapitałowej, jednakże nie wpłynie na sytuację płynnościową. Ostateczna wartość odpisu zostanie przedstawiona odpowiednio w jednostkowym i skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym JSW i Grupy Kapitałowej JSW za 2018 rok" - zaznaczono.

Jak dodano, spółka rozwiązała częściowo odpis utworzony w latach ubiegłych dla Kopalni Węgla Kamiennego "Budryk" w wysokości 719,1 mln zł.

"Decyzję o rozwiązaniu odpisu Spółka podjęła po analizie próbek węgla pozyskanych z robót udostępniających nowe złoża. Zmianie uległa planowana struktura produkcji na Kopalni Węgla Kamiennego "Budryk" w zakresie jakości węgla, która zwiększy przychody możliwe do uzyskania z jego sprzedaży" - wyjaśniono. 

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu