Gilowska przekaże ministrowi finansów Austrii stanowisko w sprawie VAT

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 27-01-2006, 14:13

Wicepremier, minister finansów Zyta Gilowska przekaże w piątek ministrowi finansów Austrii Karlowi Grasserowi stanowisko rządu w sprawie przedłużenia okresów stosowania obniżonych stawek VAT na niektóre towary i usługi - poinformowało w piątek PAP biuro prasowe resortu finansów.

Wicepremier, minister finansów Zyta Gilowska przekaże w piątek ministrowi finansów Austrii Karlowi Grasserowi stanowisko rządu w sprawie przedłużenia okresów stosowania obniżonych stawek VAT na niektóre towary i usługi - poinformowało w piątek PAP biuro prasowe resortu finansów.

    Resort nie podaje, jakie jest stanowisko Polski w tej sprawie.

    Również premier Kazimierz Marcinkiewicz nie podał w piątek żadnych informacji na ten temat. Pytany o stanowisko Polski powiedział: "W czwartek wieczorem rada ministrów przyjęła stanowisko w tej sprawie dla Polski. Sprawa VAT na materiały budowlane jest sprawą niezmiernej wagi i musimy w tej sprawie być bardzo stanowczy".

    We wtorek w Brukseli na skutek sprzeciwu Polski, Czech i Cypru unijni ministrowie finansów nie doszli do porozumienia w sprawie przedłużenia okresów stosowania obniżonych stawek VAT na niektóre towary i usługi.

    Trzy kraje miały do końca tygodnia czas na przyłączenie się do kompromisu, pod którym podpisało się 22 pozostałych. Do jego przyjęcia konieczna jest jednomyślność.

    Polska - jak wynika z wypowiedzi dyplomatów - uznała, że nie może podpisać się pod porozumieniem nie realizującym jej postulatów wydłużenia obecnego okresu, kiedy możliwe jest stosowanie zredukowanej stawki VAT na niektóre towary i usługi, w tym nowe mieszkania. Te okresy są zagwarantowane w traktacie akcesyjnym, ale upływają w 2007 roku. Analogiczne stanowisko zaprezentowały Czechy i Cypr.

    Pozostałe 22 kraje przystały na "kompromis" autorstwa Austrii, która przewodniczy w tym półroczu Unii Europejskiej. Sprowadza się on do przedłużenia do końca 2010 roku obowiązywania tzw. załącznika K. Został on wprowadzony w 1999 roku w dziewięciu krajach starej UE i wylicza usługi, które można objąć zredukowaną stawką VAT. Chodzi głównie o tzw. usługi o dużym nakładzie pracy ręcznej, jak wykańczanie mieszkań, szewstwo albo reperacja rowerów.

    W środę wicepremier Zyta Gilowska powiedziała, że Polska jeszcze raz przemyśli swoje stanowisko w sprawie przedłużenia okresów stosowania obniżonych stawek VAT na niektóre towary i usługi, jednak muszą być one korzystne dla Polski.

    "Przystępujemy do formułowania wariantów korekt i przedstawimy je na posiedzeniu RM w czwartek. Jeśli przedstawiciele państw tzw. starej UE formułują oczekiwania co do wydłużenia okresu obowiązywania niektórych derogacji, to my jesteśmy zmuszeni otwarcie powiedzieć, że ustępstwa na naszą rzecz były bardzo płytkie, a okoliczności, w których staramy się z ustępstw korzystać, wyjątkowo trudne ze względu na oczekiwania KE w sprawie realizacji ścieżki konwergencji" - dodała.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Gilowska przekaże ministrowi finansów Austrii stanowisko w sprawie VAT