Glapiński organizuje NBP na nowo

Bank centralny zdecydował o przekształceniu think tanku NBP Instytutu Ekonomicznego i podzieleniu jego kompetencji między dwa nowe departamentu: badań i analiz

Decyzję o przekształceniu Instytutu Ekonomicznego (IE) zarząd NBP podjął już na początku marca, ale faktem stała się dopiero dzisiaj. Pierwsze informacje o tym, że na fundamencie dotychczasowego think tanku analityczne banku centralnego powstaną dwie nowe komórki organizacyjne podały "Rz" i "DGP". Departamentem Badań Ekonomicznych (DBE) pokieruje dotychczasowy szef IE Andrzej Sławiński, a na czele Departamentu Analiz Ekonomicznych (DAE) stanie Piotr Szpunar, dotychczas doradca prezesa i p.o. wicedyrektora Departamentu Stabilności Finansowej w NBP.

Zobacz więcej

Adam Glapiński fot. Marek Wiśniewski

Dlaczego NBP zdecydował się na taką reformę jednego z najważniejszych departamentów? Z wyjaśnień jakie otrzymaliśmy wynika, że to efekt przegląd struktur organizacyjnych wybranych banków centralnych. Tam obszar badawczy jest z reguły organizacyjnie oddzielony od części analitycznej – przekonuje NBP.

- „Natomiast same analizy makroekonomiczne, strukturalne oraz związane z polityką pieniężną są prowadzone w różnych formach organizacyjnych: w odrębnym departamencie lub podzielone na dwa lub więcej departamentów: analiz makroekonomicznych, analiz gospodarki światowej, analiz stabilności finansowej, polityki pieniężnej, rynków finansowych etc.” – czytamy w odpowiedzi na pytania „PB”.

DBE, który będzie podlegał Ryszardowi Kokoszczyńskiemu, temu samemu członkowi zarządu banku, który nadzorował Instytut, zajmie prowadzeniem badań ekonomicznych. DAE trafi pod skrzydła samego prezesa i przejmie zadania związane z projektowaniem polityki pieniężnej oraz pracami analitycznych wspierających realizację innych zadań jakie postawiono przed bankiem centralnym.

To nie jedyne zmiany organizacyjne jakie przeprowadził w ostatnich tygodnia Adam Glapiński. Na początku lutego decyzją zarząd NBP zlikwidowano Biuro Integracji ze Strefą Euro (BISE), a Biuro Konkurencyjności i Konwergencji zostało przekształcone w Biuro Konkurencyjności. 

- Wprowadzenie powyższych zmian wynika m.in. z faktu, że Polska nie rozważa decyzji o przystąpieniu do strefy euro w dającej się przewidzieć przyszłości, o czym świadczy chociażby decyzja Rady Ministrów o likwidacji urzędu pełnomocnika rządu ds. wprowadzenia euro – wyjaśnia NBP.

W tym samym czasie zamknięte zostało również Centrum Informacji o Euro, które powstało w 2014 r. przy oddziale okręgowym NBP w Łodzi, a następnie zostało przeniesione do centrali banku w Warszawie i włączone w struktury Departamentu Komunikacji i Promocji (DKP).

- DKP zaprzestał realizacji zadań polegających na opracowywaniu koncepcji i realizacji akcji informacyjnych wspierających debatę publiczną na temat procesu integracji Polski ze strefą euro – wyjaśnia NBP powody likwidacji centrum.

 

 

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartek Godusławski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Banki / Glapiński organizuje NBP na nowo