Globalna szansa dla innowatorów

opublikowano: 07-05-2013, 00:00

Wystartowała druga edycja programu Go_Global.pl, który wspiera finansowo start polskich produktów i usług na światowych rynkach.

Dla wielu przedsiębiorców rynek między Odrą a Bugiem jest zbyt ciasny. Chcieliby wypłynąć na szersze wody. Pomóc mogą dotacje i zagraniczni inwestorzy zainteresowani ciekawymi rozwiązaniami z Polski. Tego rodzaju wsparcie oferuje program Go_Global.pl, który wyszedł spod ręki Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). Instrument jest przeznaczony tylko dla mikro-, małych i średnich firm. Każda może zyskać zagranicznego partnera i pieniądze na rozwój — do 200 tys. zł. Wczoraj ruszył nabór do drugiej edycji.

— Wiele polskich firm bazuje na oryginalnych pomysłach i rozwiązaniach o światowym potencjale rynkowym. Potrzebują opracowania strategii ekspansji międzynarodowej. To właśnie z myślą o nich stworzyliśmy Go_Global.pl. Ten program pozwoli odważnym przedsiębiorcom dostosować swoje produkty do specyficznych wymogów rynków zagranicznych, wzorując się na innowacyjnych przedsięwzięciach, które już są tam realizowane — mówi prof. Krzysztof Jan Kurzydłowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Go_Global.pl adresowany jest do firm rozwijających produkty z branż wysokich i średniowysokich technologii. Program sfinansuje przygotowanie strategii wejścia na rynek światowy i dopasowanie innowacji do jego wymagań. Potem strategia zostanie rozwinięta i zweryfikowana w relacjach z potencjalnymi inwestorami. Dotarcie do inwestorów zainteresowanych wsparciem ekspansji polskich firm na międzynarodowy rynek ułatwią partnerzy Go_Global.pl — organizacje specjalizujące się w tego typu działalności. Od pierwszej edycji w programie uczestniczy Polsko-Amerykańska Rada Współpracy (US-Polish Trade Council), która od dziesięciu lat promuje i wspiera wymianę naukową i transfer nowych technologii między Polską a Doliną Krzemową. W lutym do partnerów dołączył Plug & Play Tech Center — akcelerator z Doliny Krzemowej skupiający się na wspieraniu start-upów z sektora IT. Natomiast w kwietniu grono organizacji wspierających polskie firmy w programie zasilił Fraunhofer MOEZ — instytut wchodzący w skład Towarzystwa im. Fraunhofera, największej w Europie organizacji działającej w obszarze badań stosowanych. Budżet przeznaczony na wsparcie firm w Go_Global.pl wynosi 10 mln zł.

25.06

Do tego dnia można składać wnioski o udział w programie Go_Global.Pl.

WIĘCEJ INFORMACJI

www.ncbr.gov.pl/programy- -krajowe/goglobal/

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwester Sacharczuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane