Globalne ambicje polskich przedsiębiorców

ARTYKUŁ  SPONSOROWANY, partnerem sekcji jest UPS
opublikowano: 06-02-2015, 00:00

Druga edycja konkursu Think Big dla polskich małych i średnich przedsiębiorstw, organizowanego przez UPC Polska, przyniosła wiele projektów, które mają szanse na sukces poza granicami kraju

Luna EMG, rehabilitacyjny robot firmy EGZOTech, podbił serca jury konkursu Think Big ideą globalnej ekspansji. Zwycięzcy już planują podbój Europy. THINK BIG to program zainicjowany przez UPC Biznes — dostawcę innowacyjnych usług cyfrowych dla firm. Już drugi rok wspiera on polskich przedsiębiorców z branży innowacyjnych technologii. Chodzi o wyłonienie takich projektów, których autorzy mają konkretny pomysł na rozwój firmy i podchodzą do biznesu, myśląc globalnie.

Pomysł to nie wszystko

Druga edycja programu ruszyła we wrześniu. W ostatnich miesiącach 2014 r., półfinaliści programu THINK BIG nagrali i umieścili w aplikacji konkursowej na Facebooku krótkie filmy lub animacje promujące ich pomysł. Do 5 stycznia trwało głosowanie, otwarte dla wszystkich obserwatorów profilu THINK BIG. Pięć filmów z najwyższą liczbą głosów od fanów przeszło do ostatniego etapu programu. Drugą piątkę, niezależnie od stopnia internetowej popularności zgłoszonych projektów, wyłoniła komisja konkursowa. — Ideą konkursu jest to, by zainspirować przedsiębiorców, z którymi współpracujemy na co dzień. Nasz program adresowany jest do małych i średnich firm o globalnych ambicjach. Model biznesowy musi być unikalny, ale najważniejsze dla nas jest to, by konsumenci byli gotowi go kupić — mówiła Agnieszka Zawistowska, jurorka i dyrektor UPC Biznes, otwierając finałową galę. — Chcemy promować przedsiębiorczość, innowacje i globalną ekspansję polskich firm. To ma kluczowe znaczenie dla rozwoju ekonomicznego Polski — powiedziała Patrycja Gołos, dyrektor ds. korporacyjnych i polityki publicznej w UPC Polska.

Wsparcie na start

Główną nagrodą w konkursie było 40 tys. zł na rozwój. Laureaci dwóch równorzędnych drugich nagród otrzymali po 20 tys. zł. Ale to nie wszystko. Swoje wyróżnienia przyznawali też partnerzy programu THINK BIG UPC Biznes. Na starcie finałowej realizacji, która odbyła się 3 lutego na uroczystej gali w warszawskich Arkadach Kubickiego, stanęło 10 firm (finaliści w ramce obok). Zadanie było trudne. Musieli w 3 minuty zaprezentować swoje pomysły. Kolejne 3 minuty przeznaczone były na pytania jury. Komisja konkursowa, w której znaleźli się m.in. Bożena Lublińska-Kasprzak, prezes PARP, Roman Młodkowski, niezależny konsultant, dziennikarz, twórca TVN CNBC, Bartłomiej Gola, Partner Zarządzający SpeedUp Venture Capital Group, Olga Kozierowska, twórczyni projektu Sukces Pisany Szminką, Andrzej Pągowski, artysta grafik, Łukasz Wejchert, założyciel funduszu inwestycyjnego Dirlango, i Ramiro Lafarga Brollo, prezes UPC Polska, też nie miała łatwo. Musiała podjąć decyzję w 45 minut po ostatniej prezentacji. Innowacyjne pomysły były bardzo ważne w ocenie. Jurorzy jednak główny nacisk kładli na biznesowe plany i szanse na międzynarodowy sukces. I to był klucz do zwycięstwa, choć jury nie było jednomyślne.

Robot rusza w świat

Najlepiej oceniono biznesowy pomysł i postępy w jego realizacji założycieli gliwickiej firmy EGZOTech. Do konkursu wystawili oni Lunę EMG, rehabilitacyjnego robota, który jest efektem ich kilkuletniej pracy z egzoszkieletami. Twórcy Luny zapewniają, że dzięki niej wydajność terapeutów może być cztery razy większa. Choć nie jest to ich pierwsza nagroda (EGZOTech znalazł się już w gronie 8 najlepszych startupów programu Blackbox Connect 2013 Silicon Valley Immersion Program), zwycięzcy cieszyli się tak, jak gdyby było to ich pierwsze tak prestiżowe wyróżnienie. — Z podziwem oglądaliśmy prezentację konkurentów. Gdybyśmy mieli na kogoś postawić, poza nami, byłyby to pomysły Bivrost, Sortsound i Printify. Pieniądze z nagrody przeznaczymy na rozwój na zagranicznych rynkach. Na początek chcemy ruszyć z Luną do Wielkiej Brytanii — mówi Michał Mikulski, prezes EGZOTech. Pomysł na biznes Michała Mikulskiego i jego zespołu powstał sześć lat temu. Technologia egzoszkieletów była początkiem Luny, która urodziła się dwa lata temu. — Luna jest odpowiedzią na potrzeby pacjentów, fizjoterapeutów i ośrodków. Pomaga w codziennych ćwiczeniach ortopedycznych i neurologicznych — dodaje Michał Mikulski.

— Poziom projektów był wyrównany i wysoki, ale nie miałem problemu z wyborem. Jeżeli popatrzy się na nazwę konkursu Think Big, to od razu przyszły mi do głowy 3 projekty, które mają unikalną wartość i mogą ją dostarczyć klientom globalnie — komentował Dariusz Żuk, prezes Polski Przedsiębiorczej i juror konkursu.

Grad nagród

Dariusz Żuk nie chciał się przyznać, na kogo głosował. Wiele rzeczy wyjaśniło się jednak podczas ceremonii rozdania nagród. Okazało się, że Luna była m.in. faworytem Olgi Kozierowskiej, która przyznała jej twórcom swoje wyróżnienie. — To kampania na naszym portalu. Wasz produkt może pomóc kobietom. To one głównie zajmują się rehabilitacją członków rodziny, co komplikuje im realizację zawodowych planów — mówiła twórczyni projektu Sukces Pisany Szminką. Bartłomiej Gola, partner zarządzający SpeedUp Venture Capital Group, wyróżnił dwóch finalistów. Jego fundusz zaprosił do rozmów Sortsound i Bivrost. Aureliusz Górski, dyrektor zarządzający Business Link, przyznał aż 5 wyróżnień. Prowly, Leia Display System, Bivrost, eWejściówki. pl, i Printify otrzymają 3 miesiące opieki w dowolnych business linkach w Polsce. Andrzej Pągowski swoim specjalnym kalendarzem przygotowanym na drugą edycję THINK BIG oraz plakatami filmowymi nagrodził start-up Lo Fi Robot. Swoje uznanie dla tegorocznych finalistów wyraził też prezes UPC Polska: — Jesteśmy tu, by was wspierać. Dostarczamy wam narzędzia do tworzenia. Ale to nie wszystko. Najlepsza konkursowa trójka będzie mogła wziąć udział w sesjach mentorskich w ramach kontynuacji naszego programu — THINK BIG Academy, inspirujących do dalszego rozwoju — mówił Ramiro Lafarga Brollo.

Finaliści II edycji THINK BIG

Luna EMG — twórcy robotów rehabilitacyjnych

eWejściówki.pl — portal sprzedający wejściówki do teatrów przez internet

Bivrost — projekt interaktywnych okularów Oculus Rift;

Sport Tracking — autorzy systemu wspomagania ćwiczeń przez analizę zakresów ruchu

Leia Display System — twórcy ekranu, umożliwiającego wyświetlanie obrazu w powietrzu

Printify — platforma do druku 3D na zamówienie

Coder’s Lab — pierwsza w Polsce szkoła programowania

Lo Fi Robot — system do konstruowania robotów i nauki robotyki

Prowly — CRM do poprawy organizacji i efektywności pracy PR-owców

Sortsound — aplikacja dla zespołów i klubów muzycznych, ułatwiająca organizowanie koncertów na całym świecie.

DUMA Z INNOWACJI:Zakończenie konkursu THINK BIG 2015 wspólnie świętowali laureaci i finaliści. W środku Ramiro Lafarga Brollo, prezes UPC Polska, i Agnieszka Zawistowska, jurorka i dyrektor UPC Biznes, biją brawo m.in. twórcom Luny (tuż obok). Galę THINK BIG 2015 otworzyły Agnieszka Zawistowska oraz Patrycja Gołos, dyrektor ds. korporacyjnych i polityki publicznej w UPC Polska (na zdjęciu z prawej).[FOT. SZYMONŁASZEWSKI]

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ARTYKUŁ  SPONSOROWANY, partnerem sekcji jest UPS

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu