Globalne fundusze nadal stawiają na surowce

Anna Borys
opublikowano: 12-06-2008, 00:00

Międzynarodowi zarządzający zajęci są grą surowcami (commodity play). Świadczą o tym dane o przepływach kapitału w maju. Najwięcej według Unicredit Global Research przyciągnęły parkiety Ameryki Łacińskiej. Chodzi o kwotę 2 mld USD. To dwa razy więcej niż miesiąc wcześniej, gdy globalne fundusze zainwestowały w tym regionie 1,1 mld USD. Inwestorów elektryzuje szczególnie rynek brazylijski, który jest związany z surowcami. Dlatego zarabia na hossie towarowej. W maju główny indeks tamtejszej giełdy, Brasil Bovespa, zyskał 6,96 proc. W sumie aktywa funduszy ulokowane w Ameryce Łacińskiej (głównie w Brazylii) wynoszą 53,89 mld USD.

Majowym hitem okazała się jednak Rosja. Jeszcze w kwietniu na tamtejszy parkiet wpłynęło symboliczne 0,21 mld USD. W maju inwestorzy przypomnieli sobie o Rosji. Zainwestowali w Moskwie 1,4 mld USD. Nie żałują, bo główny indeks Russian RTS $ Indeks zyskał w tym okresie 15,42 proc. Warto zauważyć, że na tamtejszym parkiecie około 65 proc. firm to spółki surowcowe.

W cień usunął się region azjatycki. Hossa surowcowa dla gospodarki chińskiej to zła wiadomość. Przemysł tego kraju jest bardzo energochłonny. Drożejące surowce zwiastują silny wzrost kosztów chińskich firm. W maju międzynarodowe fundusze zainwestowały w całym regionie azjatyckim 1,37 mld USD, wobec 4,76 mld USD miesiąc wcześniej. Nasz parkiet przyciągnął skromne 82 mln USD. To znacznie lepszy wynik niż w kwietniu, kiedy saldo przepływów wyniosło 31 mln USD, ale na minusie.

Anna Borys

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Borys

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu