Globalne zużycie stali spadnie w tym roku

opublikowano: 19-10-2022, 17:58
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

World Steel Association prognozuje spadek zużycia stali na świecie w tym roku, co jest kolejnym negatywnym sygnałem o kondycji globalnej gospodarki, informuje Bloomberg.

Popyt na stal spadnie w tym roku o 2,3 proc., prognozuje branżowe stowarzyszenie. Jeszcze w kwietniu prognozowało wzrost konsumpcji stali o 0,4 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem do 1840,2 mln ton. W 2021 roku rosła o 2,7 proc.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Główne powody spadku zużycia stali w tym roku to kryzys energetyczny w Europie i spowolnienie gospodarki Chin. World Steel Association spodziewa się spadku konsumpcji stali w Unii Europejskiej zarówno w tym jak i przyszłym roku z powodu rosnących kosztów w przemyśle i budownictwie. W Chinach słabnięcie wzrostu gospodarczego i problemy branży nieruchomości mają obniżyć tegoroczne zużycie stali o 4 proc. W Rosji osłabienie gospodarki spowodowane przez sankcje mają zmniejszyć konsumpcję stali w tym roku o 10 proc., prognozuje World Steel Association.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane