Globalni liderzy na miarę czasów

Amerykański magazyn wybrał osoby, które zmieniają świat. Na czele znalazło się małżeństwo Gatesów

Magazyn „Fortune” opublikował szóstą edycję listy największych globalnych liderów. To 50 postaci zajmujących się na co dzień skrajnie różnymi rzeczami. Działają w biznesie, polityce, filantropii, mediach i sztuce. Kobiety i mężczyźni. Kiedy Anna Nimiriano idzie rano do pracy w gazecie „Juba Monitor” w Sudanie Południowym, nie musi martwić się o zwolnienie. Jest redaktorem naczelnym. Musi jednak martwić się o to, czy nie zostanie uwięziona, a nawet zabita — czytamy w uzasadnieniu przygotowanym przez redaktorów „Fortune”.

Greta Thunberg jest wymieniania jako kandydatka do Pokojowej Nagrody Nobla,
a kampanię na rzecz ochrony klimatu prowadziła m.in. w Davos i Katowicach.
Urodziła się w styczniu 2003 r. Jest córką śpiewaczki operowej i aktora.
Zobacz więcej

NOBEL DLA NASTOLATKI:

Greta Thunberg jest wymieniania jako kandydatka do Pokojowej Nagrody Nobla, a kampanię na rzecz ochrony klimatu prowadziła m.in. w Davos i Katowicach. Urodziła się w styczniu 2003 r. Jest córką śpiewaczki operowej i aktora. FOT. STEPHANE_P/FLICKR.COM

Na liście „World’s Greatest Leaders” została sklasyfikowana na ósmym miejscu, choć tak naprawdę w przypadku takich osobistości trudno dokonywać jakiegokolwiek wartościowania. Autorytarne rządy w jej kraju nie lubią tego, co pisze. Praca wykonywana przez Annę Nimiriano jest przykładem zdumiewającej odwagi. „Fortune” podkreśla, że niewielu wyróżnionych ryzykuje życie, ale odwaga jest cechą, która łączy wszystkich. Jedni ryzykują życie, żeby zmienić świat, inni na szali kładą fortunę, karierę czy reputację. Tegoroczny tytuł topowego lidera przypadł małżeństwu Billa i Melindy Gatesów. Twórca potęgi Microsoftu nie został doceniony za słynny system operacyjny, ale za to, co robi na emeryturze.

Autorzy rankingu podkreślają, że dzieło Fundacji Billa i Melindy Gatesów jest wynikiem spotkania niepohamowanej siły Billa i empatycznego nastawienia Melindy. Filantropijna machina przekazała do tej pory 45,5 mld USD i finansuje publiczno-prywatne partnerstwa tam, gdzie jest to najbardziej potrzebne. Drugie miejsce zajęła Jacinda Ardern, premier Nowej Zelandii, która okazała się silną i mądrą przywódczynią w okresie najtragiczniejszego ataku terrorystycznego w swoim kraju. Zręcznie i pokornie przeprowadziła Nową Zelandię przez ten okres i wyznaczyła standardy godności w obliczu przemocy. Podium rankingu liderów uzupełnił Robert Mueller, specprokurator badający powiązania sztabu Donalda Trumpa z Rosjanami.

W czołówce nie zabrakło miejsca dla Grety Thunberg, nastoletniej aktywistki klimatycznej ze Szwecji. Pokazała już kilkakrotnie, że dzieci to nie ryby i też mają głos, szczególnie w kwestii czegoś, co dotyczy ich przyszłości. Greta Thunberg wygłosiła przemówienie m.in. podczas konferencji klimatycznej COP24 w Katowicach.

Magazyn „Fortune” został założony w 1929 r. podczas tzw. wielkiego kryzysu. Pismo przygotowuje popularny ranking korporacji Fortune 500. Pod koniec poprzedniego roku przeszedł w ręce Chatchavala Jiaravanona, tajskiego biznesmena, który wyłożył 150 mln USD. Nabywca jest właścicielem konglomeratu Charoen Pokphand Group działającego w różnych branżach — od telekomunikacji po finanse i farmację.

Globalni liderzy

1. Bill i Melinda Gates (filantropia)

2. Jacinda Ardern (polityka)

3. Robert Mueller (polityka)

4. Pony Ma (biznes)

5. Satya Nadella (biznes)

6. Greta Thunberg (aktywizm)

7. Margrethe Vestager

(polityka)

8. Anna Nimiriano

(dziennikarstwo)

9. Jose Andres (filantropia)

10. Doug McMillon i Lisa Woods (biznes i filantropia)

Źródło: „Fortune”

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Ostruszka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy