Globalny dług przekroczył 100 bln USD

opublikowano: 11-03-2014, 12:11

Od pojawienia się pierwszych symptomów światowego kryzysu finansowego w połowie 2007 r. wartość globalnego długu wzrosła o ponad 40 proc. informuje Bloomberg.

Jak wynika z danych opublikowanych przez Bank Rozrachunków Międzynarodowych (BIS), przekroczyła już poziom 100 bln USD.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg
None
None

W ciągu sześciu lat, licząc do połowy 2013 r. w ujęciu wartościowym zadłużenie zwiększyło się o ponad 30 bln USD, przy czym odnotowano sięgający 3,86 bln USD spadek wartości akcji do 53,8 bln USD.

Wzrost zadłużenia, jak podkreśla BIS w kwartalnej aktualizacji swojego raportu, był niemal dwukrotnie większy od amerykańskiej gospodarki.

Za gros zadłużenia odpowiedzialna jest polityka rządów, które poprzez stymulację pieniężną starały się walczyć z recesją. Swój udział mają też same spółki, które korzystając z niskich stóp procentowych długiem współfinansowały swoją działalność.

Największy poziom zadłużenia notowany był w przypadku Stanów Zjednoczonych. Zobowiązania amerykańskiego rządu szacowane były w połowie ubiegłego roku na 12 bln USD, ustanawiając nowy rekord. Tymczasem w 2007 r. waszyngtońska administracja zadłużona była na „zaledwie” 4,5 bln USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane