Głos w sieci nie zaginie

Jan Kaliński
opublikowano: 2006-06-14 00:00

Telefonia internetowa upowszechnia się w zawrotnym tempie. Domowi użytkownicy już dawno odkryli jej zalety.

Jakość rozmów oferowana przez telefonię internetową jest niewystarczająca jak na potrzeby wielu przedsiębiorstw. Problemem jest także zapewnienie bezpieczeństwa takiej transmisji. Innym rozwiązaniem jest telefonia IP obsługiwana poprzez połączenia VoIP. Zwykłe rozmowy przez internet, realizowane przez np. komunikator Skype, wykorzystują ogólnodostępne łącza internetowe. VoIP jest obsługiwane poprzez dedykowany w tym celu protokół IP.

— Telefonia IP jest dziś motorem napędowym rozwoju sieci telekomunikacyjnych i tak zapewne będzie, ponieważ jest to jedna z najpowszechniejszych usług, obok transmisji danych. Posiadanie nawet bardzo mało wydajnych łączy o przepustowości 256 czy 512 kb/s pozwala bez przeszkód realizować połączenia głosowe. Jednak bardziej zawansowane rozwiązania, wymagające obsługi setek czy tysięcy połączeń telefonicznych wiążą się już z inwestycjami nie tylko w szybsze łącza, ale również w infrastrukturę — mówi Artur Borowski, menedżer ds. sprzedaży na Europę Środkową i Wschodnią w Extreme Networks.

Hybryda

Aby obniżyć koszty telekomunikacji, coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na wdrożenie któregoś z tych rozwiązań. Jednak ciągle wiele z nich opiera się na tradycyjnych sieciach telefonicznych (analogowych lub ISDN). Popularnym rozwiązaniem jest realizowanie połączeń wewnętrznych poprzez telefonię IP, przy dalszym wykorzystywaniu tradycyjnych łączy w rozmowach zewnętrznych. Takie rozwiązanie jest dobre dla firm, które już mają rozbudowaną infrastrukturę telekomunikacyjną.

— Istniejące sieci telekomunikacyjne wymagają uwzględnienia posiadanych przez firmę zasobów w infrastrukturze telekomunikacyjnej. W takich firmach idealnym rozwiązaniem jest rozbudowa używanych serwerów telekomunikacyjnych do wersji wspierających komunikację IP. Jednemu z naszych największych klientów z branży finansowej, który dotychczas używał kilkuset central telefonicznych, doradziliśmy skorzystanie z architektury z centralnym serwerem sterującym siecią telekomunikacyjną. Proces migracji pozwolił na wykorzystanie istniejącej sieci IP do komunikacji pomiędzy oddziałami, a decydujące znaczenie miała unifikacja sprzętu i system centralnego zarządzania pozwalający na redukcję kosztów utrzymania systemu — opisuje Piotr Staszczak, dyrektor departamentu wspomagania sprzedaży i rozwoju produktów NextiraOne Polska.

Znaleźć rozwiązanie

Które rozwiązanie dla kogo jest najlepsze? Odpowiedź na takie pytanie nie jest prosta.

— Telefonia internetowa jest obecnie coraz częściej wykorzystywana w małych firmach, którym nie opłaca się budować całej infrastruktury telekomunikacyjnej czy dokonywać gruntownej modernizacji istniejącej — twierdzi Bartosz Niwiński, key account manger w Avaya Poland.

Dalsze inwestycje

Jednak coraz więcej producentów rozwiązań VoIP przygotowuje atrakcyjną ofertę dla najmniejszych firm. Średnie i duże przedsiębiorstwa oraz te o rozproszonej strukturze, które budują sieć telekomunikacyjną, coraz częściej decydują się na całkowite oparcie ich na rozwiązaniach telefonii IP.

— W firmach nowo powstających lub modernizujących swoją infrastrukturę transmisji danych najczęściej proponujemy rozwiązanie oparte tylko na protokole IP. Tak zbudowana sieć umożliwia umieszczenie telefonów IP w sieci LAN i WAN w sposób, który pozwala na zarządzanie nimi tak jak jeszcze jednym elementem sieci. Zdecydowaną zaletą takich rozwiązań jest możliwość uruchomienia usług komunikacyjnych niedostępnych w tradycyjnej telefonii — twierdzi Piotr Staszczak.

Z pewnością wdrożenie telefonii IP przyniesie wiele korzyści — nie tylko finansowych. Użytkownik zyskuje jedno narzędzie do komunikacji w firmie poprzez różne kanały. Systemy multimedialnej współpracy grupowej, e-lerning, nagrywanie sesji głosowych, chat, rozmowy wideo oraz systemy obsługi klienta to wartości, których ciężko nie zauważyć. Jednak wszystkie te usługi wymagają coraz większej przepustowości łączy.

— Powodzenie zależy od dostarczenia odpowiednio atrakcyjnych usług, nikt nie zainwestuje tysięcy czy milionów złotych w sieć, która będzie transmitować usługi, z których nikt nie będzie chciał korzystać. Należy pamiętać, że firma, która chce się rozwinąć, musi ponieść koszty dodatkowego poszerzenia łączy i rozbudowy infrastruktury o urządzenia do obsługi szerszego ruchu w sieci — podsumowuje Artur Borowski.