Prezydent Andrzej Duda zadeklarował współpracę z organizacjami przedsiębiorców i konsultowanie z ekspertami ustaw gospodarczych przed ich podpisaniem.
W środę prezydent gościł u siebie w pałacu wicepremiera Jarosława Gowina, Pawła Borysa, prezesa Polskiego Funduszu Rozwoju oraz szefów dziewięciu największych organizacji biznesowych, skupionych w Radzie Przedsiębiorczości.
Artykuł dostępny dla subskrybentów i zarejestrowanych użytkowników
REJESTRACJA
SUBSKRYBUJ PB
Zyskaj wiedzę, oszczędź czas
Informacja jest na wagę złota. Piszemy tylko o biznesie
Poznaj „PB”
79 zł7,90 zł/ miesiąc
przez pierwsze 3 miesiące
Chcesz nas lepiej poznać?Wypróbuj dostęp do pb.pl przez trzy miesiące w promocyjnej cenie!
Prezydent Andrzej Duda zadeklarował współpracę z organizacjami przedsiębiorców i konsultowanie z ekspertami ustaw gospodarczych przed ich podpisaniem.
W środę prezydent gościł u siebie w pałacu wicepremiera Jarosława Gowina, Pawła Borysa, prezesa Polskiego Funduszu Rozwoju oraz szefów dziewięciu największych organizacji biznesowych, skupionych w Radzie Przedsiębiorczości.
Uczestnicy zgodnie relacjonowali “PB”, że spotkanie było dobre i daje nadzieję na współpracę prezydenta ze środowiskiem przedsiębiorców.
Ważne zapewnienia
Na spotkaniu z Radą Przedsiębiorczości prezydent Andrzej Duda zadeklarował owocniejszą współpracę ze światem gospodarki i biznesu.
Jakub Szymczuk/KPRP
Poprawić tworzenie prawa
Pomysłodawcą i inicjatorem spotkania z głową państwa był Marek Goliszewski, prezes Business Centre Club.
- Cieszymy się, że nareszcie przedstawiciele środowisk przedsiębiorców mogli bezpośrednio przedstawić prezydentowi swoje spostrzeżenia na temat stanu i funkcjonowania gospodarki, lockdownu, oczekiwań co do luzowania obostrzeń i jak najszybszego powrotu gospodarki na właściwe tory. Powiedzieliśmy szczerze, że przedsiębiorcy nie mają zaufania do polityków, bo ustawy nie są z nimi konsultowane, są pisane na kolanie przez urzędników, uchwalane przez Sejm w nocy, że proces stanowienia prawa woła o pomstę do nieba. Prezydent dał do zrozumienia, ze jest gotów do współpracy z biznesem, ożywienia z nami dialogu, szczególnie na etapie poprzedzającym podjęcie decyzji co do podpisywania ustaw gospodarczych. Usłyszeliśmy, że zamierza zapoznawać się z opiniami zarówno Rady Dialogu Społecznego jak i Rady Przedsiębiorczości – mówi Marek Goliszewski.
O dobrym spotkaniu mówi Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan.
- Od dawna zależało nam na spotkaniu z głową państwa, gdyż sytuacja tego wymaga. Prezydent żadnych twardych deklaracji co prawda nie złożył, ale nie o to chodziło. Celem spotkania było przedstawienie opinii bezpośrednio przez przedstawicieli biznesu i tak się stało. Udało się nam też uzyskać od prezydenta deklarację współpracy w dłuższej perspektywie. Ranga tego spotkania daje nadzieję, że nastąpi przełom i głos środowiska będzie wysłuchiwany. Prezydent zamierza konsultować swoje decyzje z ekspertami biznesowymi przed podejmowaniem decyzji o podpisie czy zawetowaniu ustaw gospodarczych. Czy tak będzie, przekonamy się już wkrótce, gdy pierwsza taka ustawa trafi na biurko prezydenta – mówi Maciej Witucki.
Podobnie wypowiada się Rafał Baniak, wiceprezydent Pracodawców RP.
- To było ważne i potrzebne spotkanie. Prezydent dał do zrozumienia, że zgadza się być patronem relacji między środowiskami przedsiębiorców a rządem. Zapewnił, że będzie do naszej dyspozycji. Ufamy, że tak się stanie – mówi Rafał Baniak.
Co rząd na to wszystko
Nasi rozmówcy podkreślają, że nie padły żadne twarde deklaracje co do etapów odmrażania gospodarki.
- Najważniejsze, że wicepremier Jarosław Gowin zgodził się z nami, że należy odmrażać gospodarkę jak najszybciej. W tym kontekście była mowa o hotelach, gastronomii, turystyce. Wicepremier zadeklarował, że będzie działał w tym kierunku. Zapewnił, co również bardzo ważne, że Krajowy Plan Odbudowy będzie konsultowany z organizacjami przedsiębiorców – dodaje Marek Goliszewski.
26 lutego ma się odbyć spotkanie przedstawicieli biznesu z wicepremierem Jarosławem Gowinem.