GM musi naprawić usterki w 5,9 mln aut

opublikowano: 23-11-2020, 16:58

General Motors musi wezwać do serwisu 5,9 mln samochodów ciężarowych i SUV-ów wyprodukowanych w latach 2007-2014. Powodem jest usterka poduszek powietrznych dostarczonych przez firmę Takata, pisze Reuters.

Amerykański urząd ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego (NHTSA) odrzucił wniosek producenta z Detroit o odstąpienie od konieczności przeprowadzenia akcji serwisowej. Instytucja stwierdziła, że wadliwe systemy napełniania poduszek powietrznych mogą stanowić zagrożenie.

GM oszacował, że naprawa 5,9 mln samochodów kosztowałby firmę nawet 1,2 mld USD. Dostawcą tego podzespołu w modelach z lat 2007-2014 była japońska firma Takata. Usterka, która może doprowadzić do rozerwania napełniaczy poduszek powietrznych i wystrzelenia metalowych odłamków, doprowadziła do konieczności przeprowadzenia globalnej akcji wymiany ok. 100 mln sztuk wadliwego elementu zainstalowanego w autach 19 marek.

Problem dotyczy łącznie 63 mln pojazdów zarejestrowanych w USA. W sumie w tym kraju z powodu awarii poduszek powietrznych odnotowano 18 zgonów, choć żadnego w pojeździe z grupy GM.

W związku z aferą i lawiną pozwów o odszkodowania, firma Takata musiała w 2017 roku złożyć wniosek o upadłość.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ARŻ, Reuters

Polecane