Gmina po liftingu terenowym

opublikowano: 28-05-2017, 22:00

Rewitalizacja: Coraz więcej miejscowości przywraca życie zaniedbanym przez lata rejonom, np. poprzemysłowym, i miejskiej zieleni

W obecnej unijnej perspektywie finansowej (2014-20) sporo pieniędzy przeznaczono na rewitalizację jako jedno z zadań związanych z rozwojem miast. Tylko w maju 2017 r. ogłoszono w ramach różnych programów sześć konkursów dotyczących rewitalizacji miast, obszarów zmarginalizowanych lub zdegradowanych. Dla samorządów to okazja, aby tchnąć nowe życie w miejsca szpecące krajobraz lub odnowić takie, które utraciły blask.

UDANE DZIAŁANIE:
UDANE DZIAŁANIE:
W ramach przedsięwzięcia Nowe Gliwice odnowiono cztery budynki dawnej Kopalni Węgla Kamiennego „Gliwice”, powstały tereny inwestycyjne i nowe obiekty. Firmy zainwestowały tam już około 100 mln zł i zatrudniają około 2,5 tys. osób.
NOVELTY RPAS

Miejsce dla firm

Wiele przedsięwzięć rewitalizacyjnych realizuje się na Śląsku. Na przykład Gliwice odnawiają teren przedwojennej fabryki drutu. Już od kilku lat przygotowują 2,5 ha dla inwestorów. Pierwszego już udało się pozyskać — to firma budowlana Radbud, która zajmuje się m.in. konserwacją zabytków. Zrewitalizuje budynek z XIX w. i otworzy tam swoją siedzibę. Do podobnego przedsięwzięcia szykuje się kolejny inwestor — biuro projektowe.

— Zrewitalizowane tereny fabryki drutu mają być miejscem rozwoju lokalnych przedsiębiorstw z branży kreatywnej i start-upów. W miarę dostępności działek będziemy stosowali zasady, które wykorzystaliśmy przy rewitalizacji terenów pokopalnianych, tzw. Nowych Gliwic. Jeśli inwestor będzie wpisywał się w koncepcję zagospodarowania terenu po fabryce drutu, to jesteśmy gotowi przygotować działkę o wielkości, która będzie odpowiadała jego potrzebom — mówi Józef Gumienny, dyrektor Górnośląskiej Agencji Przedsiębiorczości i Rozwoju (GAPR), spółki z kapitałem samorządowym, która przygotowywała dokumentację dla tego przedsięwzięcia.

Inwestorem było miasto. Przygotowanie terenu pod inwestycje kosztowało Gliwice 3,5 mln zł, za co m.in. uzbrojono teren, doprowadzono kanalizację, sieć wodociągową i elektryczną, a także wyznaczono drogi wewnętrzne. Miastu udało się pozyskać te pieniądze jeszcze w poprzedniej perspektywie finansowej UE.

— Od przyszłych inwestorów wymagamy przede wszystkim, aby prowadzili działalność wpisującą się w program dla terenu i aby rewitalizowane lub wznoszone budynki były spójne architektonicznie ze starszymi — podkreśla Józef Gumienny. Nowe Gliwice, o których wspomniał dyrektor, to inwestycja znacznie większa, bo dotyczyła 25 ha. Odnowiono tam cztery budynki dawnej Kopalni Węgla Kamiennego „Gliwice”. Powstały też tereny inwestycyjne i nowe obiekty. Firmy zainwestowały tam już około 100 mln zł i zatrudniają około 2,5 tys. osób. Siedziby mają tam spółki technologiczne i IT. Tamto przedsięwzięcie było też znacznie droższe — około 100 mln zł, z czego około 40 mln zł pochodziło z funduszu PHARE.

Parki odżywają

Od dzisiaj zaś (29 maja 2017 r. ) owoce rewitalizacji w swoim mieście będą mogli podziwiać bytomianie. Tam chodzi o zupełnie inne przedsięwzięcie: Górę Miłości i Ogród Bytomski. To inwestycje zrealizowane w założonym w 1840 r. Parku im. Franciszka Kachla, jednym z trzech zabytkowych w Bytomiu.

Góra Miłości to dawna pokopalniana hałda, której nazwa wzięła się podobno od częstych tam schadzek zakochanych. Teraz m.in. powiększono znajdującą się u jej podnóża sadzawkę, na szczycie wybudowano altanę, stworzono podjazd, który ułatwi wejście na szczyt osobom z dziećmi. Ogród Bytomski powstał na terenie przylegającego do Parku Kachla zaplecza Miejskiego Zarządu Zieleni i Gospodarki Komunalnej (MZZiGK) i uzupełnia założone w pobliżu dwa lata temu miniarboretum.

W ogrodzie można oglądać niebieskie i żółte rośliny, co odpowiada barwom miasta, ale główną atrakcją mają być rozmieszczone w nim postaci bytomskich legend. Inwestycje rewitalizacyjne w parkach realizuje MZZiGK, który powstał w 2012 r. Pieniądze pochodzą m.in. z narodowego i wojewódzkiego funduszy ochrony środowiska. W parku Kachla odnowiono wcześniej dwa duże stawy — północny w 2013 r. za 3,6 mln zł (w tym 2,4 mln zł z dotacji), a południowy w 2015 r. za 2,7 mln zł (1,7 mln zł dofinansowania). Bytom odnawia także zabytkowe Park Ludowy w Miechowicach i Park Fazaniec.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rafał Fabisiak

Polecane