Gmina szuka ratunku przed zalewem śmieci

AR
opublikowano: 10-01-2019, 13:28

Nieporęt, gmina, w której po świętach przestali wywozić śmieci, podpisała umowę zastępczą z tym samym operatorem. Za odbiór odpadów zapłaci jeszcze więcej.

„Firma Partner, realizująca odbiór odpadów komunalnych z terenu gminy Nieporęt, w sposób nagły wypowiedziała gminie umowę na odbieranie i zagospodarowanie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości z terenu gminy” - poinformował samorząd gminy 28 grudania.  

Zobacz więcej

Fot. Pixaby CC0

Powodem wypowiedzenia umowy miały być trudności związane z regionalnymi instalacjami do przetwarzania odpadów (RIPOK-ami), które mają swoje limity przyjęć odpadów (zgodnie z prawem śmieci zmieszane, czyli nieposegregowane, nie mogą być wywożone poza ściśle wytyczony region). 

W styczniu gmina ogłosiła, że „sytuacja jest już oponowana”, a wywóz śmieci został wznowiony. Gmina wynegocjowała nową, tymczasową umowę z tym samym operatorem (żadna inna firma nie zgłosiła się do negocjacji, które miały wyłonić operatora zastępczego).  Gmina za odbiór i zagospodarowanie śmieci zapłaci firmie więcej -  miesięczny koszt usługi wzrośnie do 369,9 tys. zł. 

- Umowa z operatorem została zawarta na okres przejściowy, do końca marca 2019 r. W tym czasie planowany jest wybór firmy, która będzie odbierać odpady - informuje Barbara Kopcińska, sekretarz miasta. 

Firma Partner pierwszą umowę z miastem podpisała zaledwie kilka miesięcy wcześniej. Gmina wybrała ją w przetargu, ponieważ w stosunku do innych oferentów zaproponowała najniższą cenę  - 248 tys. zł miesięcznie. We wcześniejszych latach gmina płaciła za wywóz śmieci znacznie mniej (154,9 tys. zł), więc była zmuszona podnieść opłaty dla mieszkańców - o blisko 100 proc. 

O problemach ze śmieciami na Mazowszu mówi się od dawna. Nieporęt jako pierwsza gmina  w regionie została bez operatora na wywóz śmieci. Inni samorządowcy z położonych na północ od Warszawy gmin, choć nie chcą wypowiadać się pod nazwiskiem, boją się, że wkrótce problem zacznie być powszechny. W Warszawie nadal nie wyłoniono operatorów, którzy mieli wywozić śmieci od 1 stycznia (w przetargu startuje m.in. firma Partner). Miasto podpisało tymczasowe umowy z dotychczasowymi wykonawcami - miejską spółką MPO, Suez Polska oraz Lekaro.  

W ubiegłym roku resort zdecydował o zamknięciu kilku  instalacji do przetwarzania odpadów na Mazowszu, zarówno prywatnych jak i należących do MPO, z powodu niespełniania przez nie norm. W głośnym liście do ministra środowiska marszałek województwa alarmował, że te instalacje, które mogą działać legalnie, nie mają wystarczających mocy przerobowych, aby obsłużyć całą Warszawą i region. 

W wielu miastach, np. w Łodzi i Lublinie, znacząco wzrosły ostatnio ceny za odbiór odpadów. Wynika to wyższych cen oferowanych przez firmy  śmieciowe w przetargach. W tych gminach, w których umowy z operatorami były podpisane jeszcze przed 2018 r., na kilka lat, na razie opłaty się nie zmieniły. Firmy tłumaczą wzrost cen zaostrzeniem przepisów dot. gospodarki odpadami (wprowadzono m.in. podwyżkę opłat środowiskowych, tzw. opłat marszałkowskich za odbiór odpadów, oraz nowe wymogi, które wiążą się z koniecznością inwestycji, np. w monitoring). 

a2bc4ae2-8c2e-11e9-bc42-526af7764f64
Puls Samorządu
Newsletter o inwestycjach i finansach lokalnej administracji.
ZAPISZ MNIE
Puls Samorządu
autor: Aleksandra Rogala
Wysyłany raz w tygodniu
Aleksandra Rogala
Newsletter o inwestycjach i finansach lokalnej administracji.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AR

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy