Golasy w USA gonią za luksusem

opublikowano: 10-07-2014, 00:00

Amerykańskie biura podróży oraz ośrodki organizujące wycieczki dla nudystów przeżywają oblężenie. Ponadto naturyści są bogaci i coraz starsi, więc oczekują coraz większych luksusów.

Za najbardziej tolerancyjne dla opalania nago uchodzą na świecie nacje europejskie: Niemcy, Skandynawowie i Brytyjczycy. W USA tolerancja dla nagości na plaży jest raczej mała, a co roku w rozpoczynającym się 4 lipca Tygodniu Nagiego Odpoczynku słychać o kolejnych restrykcjach, które mają spotkać miłośników publicznego obnażania.

Zobacz więcej

FOT. Bloomberg

Mimo to popyt na miejsca i wyjazdy dla wypoczywających nago rośnie w USA, a miłośnicy tej formy rekreacji wydają już na nią 440 mln USD. Co ciekawe, ich gusty ewoluowały od prostych oczekiwań „naturalnego wypoczynku” do potrzeby robienia tego w pełnym luksusie.

— Amerykańscy nudyści mają tendencję do bycia bogatym, wiekowym i białym, no dobrze — zaróżowionym — wyjaśnia Bob Morton z Komitetu Akcji dla Naturystów.

W całym kraju działa już 250 ośrodków dedykowanych nudystom, w większości luksusowych SPA. Bare Necessities — pierwsze i najsłynniejsze biuro organizujące rejsy w strojach Adama i Ewy — zaczynało w 1990 r. od jednego statku dla 33 klientów. Dziś w jeden rejs płynie już 3 tys. osób. — Naga turystyka to wielka nisza — przyznaje Nancy Tiemann z Bare Necessities.

Rośnie również popyt na naturystyczne plaże, ciągle nieliczne w USA. Największa z nich — Haulover Beach w Miami — przyjmuje rocznie 1,3 mln rozebranych plażowiczów, z czego bardzo wielu to tzw. cottonails (tu: tekstylni), czyli nudyści świeżo upieczeni. Właściciele plaży już przygotowują się do otwarcia dwóch ośrodków w jej pobliżu.

Według portalu polskich naturystów, w Europie działa 12 dedykowanych im ośrodków, 13 kempingów i kilkaset naturystycznych plaż, z czego najwięcej nad Adriatykiem i… Bałtykiem.

Polscy naturyści, według badania z 2011 r., wyjeżdżają głównie nad polskie morze (57,5 proc.), zwłaszcza na plażę w Dębkach-Białogórze, oraz do Chorwacji (39,7 proc.). Jeśli zaś siedzą w rodzinnych miejscowościach, najczęściej naturyzm praktykują w saunach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy