Czytasz dzięki

Goldman Sachs: Ceny ropy nie utrzymają się powyżej 80 USD

Notowania ropy brent wrócą do przedziału 70-80 USD za baryłkę, zapowiada Jeffrey Currie z banku Goldman Sachs.

Zobacz więcej

Jeffrey Currie, szef działu analiz rynków surowcowych w banku Goldman Sachs. Fot. Bloomberg.

W tym tygodniu ceny ropy brent znalazły się powyżej 80 USD za baryłkę, notując blisko 4-letni szczyt. Inwestorzy obawiają się, że gdy zaczną obowiązywać nałożone na Iran amerykańskie sankcje, związanego z tym ubytku podaży nie będzie miał kto zrównoważyć (ze spotkania krajów OPEC w Algierze płynęły niejednoznaczne sygnały na temat możliwości zwiększenia wydobycia). Możliwości wyjścia cen powyżej 100 USD nie wykluczali w ostatnich dniach między innymi Janet Kong z BP oraz Francisco Blanch z Bank of America. Mimo to najnowsza, datowana na wtorek, prognoza banku Goldman Sachs dla cen ropy na koniec roku opiewa na 75 USD, czyli o prawie 8 proc. poniżej bieżących notowań.

- Sądzimy, że notowania ropy wrócą do obowiązującego w ostatnich miesiącach przedziału 70-80 USD za baryłkę – przekonuje Jeffrey’a Currie, szef analiz rynków surowcowych w Goldman Sachs, który był gościem telewizji Bloomberg.

Jego zdaniem amerykańskie sankcje faktycznie doprowadzą do znaczącego zmniejszenia produkcji irańskiej. Ubytek produkcji sięgnie 1,4 mln baryłek dziennie, bo na zlekceważenie restrykcji pozwolić sobie mogą tylko niewielcy odbiorcy z Chin, którzy nie potrzebują dostępu do globalnych systemów rozliczeniowych. Część ze strat powinny pokryć kraje OPEC i Rosja, jednak jeśli nie zdecydują się one odkręcić szerzej kurków, nie będzie to miało aż tak dużego znaczenia, ocenia Jeffrey Currie. W razie potrzeby USA uruchomią rezerwę strategiczną, tym bardziej że zbliżają się wybory połówkowe do kongresu, tłumaczy.

„Aby ceny ropy poszły dalej wyraźnie w górę, potrzebny będzie kolejny czynnik poza Iranem” – piszą we wtorkowej nocie specjaliści Goldman Sachs.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane