Goldman Sachs: ruda żelaza stanieje o 30 proc.

opublikowano: 17-08-2015, 09:21

Ruda żelaza może stanieć o 30 proc. w ciągu najbliższych 18 miesięcy, prognozują analitycy banku inwestycyjnego Goldman Sachs.

Notowania rudy żelaza przez ostatni rok
Zobacz więcej

Notowania rudy żelaza przez ostatni rok

- Podaż prawdopodobnie będzie nadal odbiegać od popytu – napisali w raporcie Christian Lelong i Amber Cai z Goldman Sachs.  - W przeciwieństwie do konsensusu rynkowego uważamy, że po szczycie produkcji stali w Chinach nastąpi jej spadek – dodali.

Cena rudy żelaza rosła przez ostatnie pięć tygodni po tym, jak wcześniej spadła do najniższej wartości od co najmniej 2009 roku. Pomógł w tym wzrost cen stali w Chinach. W ubiegłym tygodniu rząd Chin zdewaluował jednak juana co wywołało obawy spadku popytu na surowce denominowane w dolarach.

Cena 62-procentowej rudy żelaza dostarczanej do Qingdao wzrosła w ubiegłym tygodniu o 0,6 proc. do 56,74 USD za tonę. W czwartek wynosiła 57,02 USD i była najwyższa od 1 lipca.

Goldman Sachs prognozuje, że w obecnym kwartale średni kurs rudy żelaza będzie wynosił 49 USD za tonę, a w ostatnim kwartale roku 48 USD za tonę. W pierwszym kwartale 2016 roku ma wynosić średnio 44 USD za tonę. Taka ma być także średnia cena rudy żelaza w całym 2016 roku, twierdzi Goldman Sachs.

- Po względnie spokojnym lecie następna faza równoważenia będzie wymagała dalszego 30-procentowego spadku cen przez następne 18 miesięcy, według naszej prognozy – napisali Lelong i Cai.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu