Goldman Sachs wie, kto wygra wybory

WST, Bloomberg
04-05-2015, 11:27

Jaki będzie wynik prezydenckich wyborów w Polsce? Rozstrzygnięcia mają co prawda zapaść przy urnach, ale… - jak donosi agencja Bloomberga - bank inwestycyjny Goldman Sachs już wie.

Zobacz więcej

Poparcie dla kandydatów w wyborach prezydenckich

Zdaniem Magdaleny Polan, ekonomistki londyńskiego oddziału Goldman Sachs, najprawdopodobniej zwycięzcą zostanie obecny prezydent Bronisław Komorowski, choć będzie potrzebował drugiej tury, by nadal zamieszkiwać w pałacu przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.

Przedstawicielka amerykańskiej instytucji uważa, że Komorowski „nadal będzie koncentrować się na kwestiach bezpieczeństwa, współpracy z głównymi partnerami europejskimi oraz wsparciu dla Ukrainy”. Podobnie jak w ciągu minionych pięciu latach, będzie starał się być „neutralny” i nie angażować się w kontrowersyjne wydarzenia w kraju.

Z ekonomicznego punktu widzenia, istotne będzie – zdaniem Polan – dalsze wspieranie „zrównoważonego podejścia Platformy Obywatelskiej do konsolidacji fiskalnej, polityki pro-wzrostowej, a także poparcie dla dużych projektów infrastrukturalnych i działań mających na celu uporządkowanie systemu podatkowego i złagodzenia warunków biznesowych".

Goldman Sachs szacuje poparcie dla obecnego prezydenta na 41-49 proc. Wicelidera zestawienia upatruje w Andrzeju Dudzie, przedstawicielu opozycyjnego PiS, który może liczyć na 26-29 proc. głosów. Trzecią pod względem wielkości pule głosów może zgarnąć niezależny kandydat, Paweł Kukiz, opisany przez GS jako „muzyk punk-rockowy” dla którego poparcie oceniane jest na 5-9 proc. 

ZA WSZYSTKIM STOI GOLDMAN SACHS >>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Polityka / Goldman Sachs wie, kto wygra wybory