Gopet objeżdża Tatry

opublikowano: 08-08-2018, 22:00

Ruszył intermodalny pociąg z Polski do Rumunii. To pierwsze takie połączenie między tymi krajami.

Specjalizująca się w zarządzaniu usługami intermodalnymi spółka Gopet Poland wraz z Grupą Pekaes uruchomiła intermodalny pociąg łączący Polskę i Rumunię. Jak podkreślają przedstawiciele Gopetu, największym wyzwaniem był brak infrastruktury kolejowej przez Tatry, co pozwoliłoby na skrócenie trasy przejazdu. Obecna ma długość około 1 tys. km, a pociąg przekracza cztery granice w 36 godzin (czas tranzytu między terminalami). Trzy z czterech granic (Węgry — Czechy — Słowacja — Polska) znajdują się w strefie Schengen, co ogranicza formalności kontrolne jedynie do granicy rumuńsko-węgierskiej. Na terminal po polskiej stronie wybrano Spedcont koło Łodzi, należący do spółki z Grupy Pekaes, po stronie rumuńskiej pociąg obsługiwany będzie w terminalu w Oradei.

— Do uruchomienia nowego pociągu blokowego zmotywowali nas klienci. Znaczące są również korzyści związane ze strategiczną pozycją obu krajów: pociąg możemy połączyć z istniejącymi liniami jeżdżącymi do Skandynawii. Możemy również zaproponować połączenia na Bałkany, z wykorzystaniem innego pociągu blokowego do Starej Zagory w Bułgarii. Połączenia drogowe umożliwiają dotarcie do Sofii lub Grecji. Rynek oferuje mnogość opcji, a wszystko to sprawia, że jesteśmy przekonani o szybkim wzrościeczęstotliwości kursowania pociągu — mówi Kameliya Vasileva, dyrektor handlowy firmy Gopet Poland.

Obecna konfiguracja zakłada cotygodniowy wyjazd około 30 jednostek w jednym kierunku. Na razie wyjazdy zostały ustalone na środy z terminalu w Oradei i piątki z terminalu w Łodzi. Ambicją Gopetu jest szybkie zwiększenie częstotliwości wyjazdów do dwóch pociągów tygodniowo i do 40 jednostek na pociąg.

Polska spółka jest częścią grupy Gopet, która działa również w Bułgarii, Grecji, Rumunii i Hiszpanii, zatrudnia ponad 400 pracowników i w 2017 r. miała 145 mln EUR obrotów. W zeszłym roku spółka została wyróżniona tytułem Gazeli Biznesu, przyznawanym przez „Puls Biznesu” najdynamiczniej rozwijającym się firmom.

Weź udział w "XV Forum Polskich Menedżerów Logistyki POLSKA LOGISTYKA", 2-3 października 2018 r., Warszawa >>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Bołtryk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy