Gorący sezon sadowników

Sadownicy walczą o ceny i rozwój. Pojawiły się rosyjskie groźby, cydrowa szansa i protest u ministra rolnictwa.

Były konferencje, pisma, a wczoraj protest pod resortem rolnictwa. Sekcja Ogrodnicza NSZZ Rolników Indywidualnych Solidarność zarzuca zakładom przetwórczym zmowę cenową i przypomina, że dzięki nowoczesnym polskim sadownikom Polska stała się światowym potentatem w produkcji jabłek, truskawek, czarnych porzeczek i wiśni. Dlatego domagają się od rządu interwencji w ochronie rodzimych producentów. Niezależnie od sadowniczego protestu, Związek Sadowników RP (ZS RP), Krajowa Unia Producentów Soków i Polska Rada Winiarstwa apelowały też wczoraj o przyznanie cydrowi, czyli alkoholowi na bazie jabłek, prawa do reklamy i promocji. To stanowiłoby impuls do rozwoju rynku, a więc zagospodarowania większej liczby jabłek. Przetwórcy mówią bowiem o nadwyżkach produkcyjnych, które powodują spadek cen. Do produkcji jabłkowego trunku mogłoby trafiać nawet 100 tys. ton owoców.

— W momentach załamania rynku może okazać się nieocenioną pomocą nawet dla kilku tysięcy rodzinnych gospodarstw.Kwestia jest niezwykle istotna dla gospodarstw o powierzchni mniejszej od średniej krajowej. Przeznaczenie części plonów na produkcję cydru mogłoby pozytywnie wpłynąć na ich konkurencyjność i pozycję na rynku. Prognozowany wzrost produkcji i sprzedaży trunku to szansa dla kolejnych sadowników — mówi Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników ZS RP.

Inne wykorzystanie krajowych jabłek to coraz pilniejsza potrzeba. Wczoraj Rosyjska Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego poinformowała, że w ciągu 1-2 tygodni może wprowadzić zakaz lub ograniczyć import owoców z niektórych państw UE, w tym z Polski. Tłumaczy to szkodnikiem — owocówką, którą zarażone są importowane przez Rosję owoce. 3,1 mln ton Tyle jabłek wyprodukowaliśmy w poprzednim sezonie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michalina Szczepańska, PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Gorący sezon sadowników