Górnictwo i energetyka dołują inwestycje

opublikowano: 27-08-2017, 22:00

49,2 mld zł - tyle na inwestycje przeznaczyły w pierwszym półroczu przedsiębiorstwa niefinansowe, zatrudniające co najmniej 50 pracowników.

W pierwszym półroczu rozpoczęto 107,3 tys. inwestycji, o 1 proc. więcej niż przed rokiem — podał GUS. Dane dotyczą tylko przedsiębiorstw niefinansowych, zatrudniających co najmniej 50 pracowników, które odpowiadają za nieco ponad 1/3 inwestycji w środki trwałe w całej gospodarce. Wzrost liczby nowych projektów nie przełożył się jednak na wzrost wartości nakładów inwestycyjnych — zanotowano spadek o 1,1 proc. W II kw. inwestycje tej grupy firm spadły o 1,5 proc. r/r, wobec wzrostu o 1,4 proc. w I kw. Wynika to przede wszystkim ze spadku inwestycji w górnictwie i energetyce. Zespół ekonomistów z PKO BP wyliczył, że roczna dynamika inwestycji z wyłączeniem tych dwóch sektorów wyniosła 5,5 proc. Nakłady inwestycyjne w górnictwie były niższe o około 25 proc., a w energetyce o prawie 18 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Justyna Dąbrowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu