Górnicze maszyny pod Spodkiem

Już za kilka dni Katowice znów staną się górniczą stolicą świata.

Ponad 35 lat tradycji, niemal 400 wystawców z kilkunastu krajów i ponad 20 tys. mkw. powierzchni wystawienniczej w Międzynarodowym Centrum Kongresowym i na placu przed Spodkiem — tak przedstawia się kolejna edycja Międzynarodowych Targów Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego Katowice 2017 (29.08-1.09.2017 r.). Pierwsza edycja odbyła się w 1985 r. Organizatorem, z uwagi na doświadczenie, były Międzynarodowe Targi Poznańskie przy współudziale Ośrodka Postępu Technicznego, który w 1994 r. przekształcił się w Międzynarodowe Targi Katowickie. Targi (dawniej pod nazwą SIMMEX) organizowane są co dwa lata. Po tragicznej katastrofie pawilonu w 2006 r. organizacją zajęła się Polska Technika Górnicza. Wydarzenie przeniesiono ponownie do Spodka i terenów wokół niego. Z każdą kolejną edycją impreza była coraz większa. W tym roku po raz pierwszy w historii targów zobaczymy wspólną ekspozycję Famuru i Kopeksu.

— Tegoroczna edycja jest wyjątkowa, otwiera bowiem zupełnie nowy rozdział w historii naszej spółki. Będziemy obecni na targach wspólnie z Grupą Kopex jako silny podmiot, lider w kraju i regionie, ale również silna organizacja, gotowa rzucić realne wyzwanie największym firmom na świecie. Jesteśmy przekonani, że to dobra okazja, by pokazać cel integracji, istotę tego procesu i zakładane efekty. Połączenie wiedzy, zasobów i dotychczasowych doświadczeń obu spółek pozwoli nam przygotować ofertę, dzięki której uzyskamy zdolność całościowej realizacji projektów inwestycyjnych w skali światowej zarówno dla branży wydobywczej, jak i energetyczno-przeładunkowej — mówi Mirosław Bendzera, prezes Famuru.

Na targach spodziewane są prezentacje maszyn dla przemysłu ciężkiego wystawców zagranicznych, m.in. z Niemiec, Czech, Słowacji, Belgii, Francji, Wielkiej Brytanii, Słowenii, Grecji, Turcji, Rosji, Ukrainy i Chin. Imprezie towarzyszą konferencje i sympozja, w których uczestniczą przedstawiciele Komisji Europejskiej, polskiego rządu, Międzynarodowej Agencji Energii, Światowego Kongresu Górniczego oraz europejskiej nauki. Targi w jednym miejscu skupiają kilkuset profesjonalistów z całego świata.

— Targi promują innowacyjne rozwiązania służące poprawie bezpieczeństwa, a także ochronie przyrody. Prezentują m.in. czyste technologie węglowe zaprojektowane w celu poprawy skuteczności wydobycia, przeróbki, przetwarzania i utylizacji węgla, mając na uwadze minimalizację szkodliwości tych procesów dla środowiska naturalnego— podkreśla Marek Brzenczek, prezes Polskiej Techniki Górniczej. I dodaje:

— Zauważalna jest zmiana wystawiennicza, coraz częstszą formą jest prezentacja multimedialna, spotkania B2B. Oczywiście są firmy, które przywoziły i dalej będą przywozić swoje najnowsze osiągnięcia, jednakże ta tendencja się zmienia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Ekologia / Górnicze maszyny pod Spodkiem