Górnicze targi w śląskim rozkroku

MT
27-08-2007, 00:00

11 września na Śląsku zaczną się największe targi czarnej branży w Europie. Mają dwóch organizatorów. Skłóconych.

11 września na Śląsku zaczną się największe targi czarnej branży w Europie. Mają dwóch organizatorów. Skłóconych.

Międzynarodowe Targi Górnictwa, organizowane co dwa lata w Katowicach, to największa impreza branżowa w Europie. Pojawiają się na niej prezesi światowych firm produkujących maszyny i urządzenia. Przez wiele lat był to dochodowy biznes, który należał niepodzielnie do Międzynarodowych Targów Katowickich (MTK). W tym roku będzie inaczej.

Konkurencja postanowiła wykorzystać to, że reputację MTK poderwało zawalenie się hali, w której zginęły 63 osoby. Dlatego 11 września zaczną się dwie konkurencyjne imprezy targowe poświęcone tej samej tematyce. Po raz pierwszy w katowickim Spodku wystawę organizuje Polska Technika Górnicza (PTG), spółka, która skupia m.in. polskich producentów maszyn i urządzeń dla przemysłu węglowego. MTK nie dają za wygraną.

— Tradycyjnie organizujemy na terenie MTK około 100 stoisk znaczących firm w branży — mówi Piotr Kubica, prezes MTK.

Co na to rywal?

— Wszystkie największe firmy będą wystawiać się na targach zorganizowanych przez PTG przy współpracy z Górniczą Izbą Przemysłowo-Handlową. Powstanie 400 stoisk — zapowiada Janusz Olszowski, prezes GIPH.

Imprezy targowe mają potrwać do 14 września. Zagraniczni goście będą zdezorientowani. Nie dość, że muszą nabyć dwa bilety, nie dość, że stoiska znajdą się w dwóch miejscach, to jeszcze skłóceni organizatorzy nie są w stanie zorganizować specjalnych busów, które przewoziłyby odwiedzających spod Spodka w centrum Katowic do Chorzowa, gdzie znajdują się hale MTK, a komunikacja między tymi miejscami jest utrudniona.

— Nie udało nam się porozumieć z PTG w tej sprawie, ale podejmę jeszcze rozmowy — mówi Piotr Kubica.

Prezes Olszowski za brak porozumienia obarcza MTK.

— MTK nie chcą przyjąć do wiadomości, że branża opowiedziała się za targami w Spodku — twierdzi szef GIPH.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MT

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Górnicze targi w śląskim rozkroku