Gorzej nie będzie, ale lepiej też nie. "Trzymaj"

MZAT
10-06-2015, 16:42

Górnictwo jest w dołku, co przekłada się na wyniki Famuru i Kopeksu. Analitycy sądzą, że gorzej już nie będzie. Lepiej też nie.

Dobrze na pewno nie jest, ale gdyby miało być gorzej, to już by było - tak wygląda sytuacja polskiego sektora wydobycia węgla kamiennego w pierwszej połowie 2015 r. Kompania Węglowa wyprzedaje zapasy, dołując ceny na rynku, a wszyscy polscy gracze ograniczają i tak niskie już inwestycje. Można też spodziewać się zatorów płatniczych.

Dla Famuru i Kopeksu, dwóch giełdowych producentów maszyn górniczych, to sytuacja bardzo niekomfortowa, a ich akcjonariusze muszą przygotować się na niższe zyski, mniejsze zamówienia i – ogólnie – większą niepewność. Akcje obu spółek są dziś warte o około 40 proc. mniej niż rok temu. Analitycy DM mBanku są jednak przekonani, że przecena się już nie pogłębi i rekomendują trzymanie papierów obu spółek. Dla Kopeksu oznacza to podtrzymanie wcześniejszej rekomendacji, dla Famuru zaś obniżenie (z „kupuj"). Obu spółkom mocno ścięto ceny docelowe.

„W Polsce średnie roczne wydatki na sprzęt górniczy na koniec 2014 r. były na najniższym poziomie od 2010 r.  Trudno oczekiwać dalszego drastycznego ich spadku w następnych kwartałach. Polscy producenci maszyn i urządzeń dla górnictwa większych zamówień mogą szukać jedynie poza granicami kraju, co dodatkowo powoduje, że ich wyniki w kolejnych kwartałach będą bardzo zmienne" - uważa Jakub Szkopek, analityk mDomu Maklerskiego.
W beczce polskiego dziegciu jest spora łyżka zagranicznego miodu. Choć międzynarodowi producenci węgla też ograniczają inwestycje, robią to w mniejszej skali niż polskie kopalnie. Dodatkowo dzięki umocnieniu się dolara oferta polskich producentów maszyn jest bardziej konkurencyjna, co może pozwolić na zdobycie nowych zamówień.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MZAT

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rekomendacje / Gorzej nie będzie, ale lepiej też nie. "Trzymaj"