Gorzkie lekarstwo na podatek bankowy

opublikowano: 11-01-2016, 22:00

Zyski banków poleciały w dół. Dla tych, którzy poniosą stratę, wdrożenie programu naprawczego może być szansą uniknięcia nowej daniny.

Komisja Nadzoru Finansowego policzyła, że na koniec listopada 2015 r. banki miały 10,8 mld zł zysku, podczas gdy jeszcze miesiąc wcześniej wyniósł on 11,4 mld zł. To najgorszy urobek po jedenastu miesiącach od pięciu lat. Trzeba dodać, że na wynikach zaważyły słabe rezultaty sektora spółdzielczego w ostatnich dwóch miesiącach, kiedy rozliczana była gigantyczna strata po upadłym SK Banku.

Zobacz więcej

Marek Wiśniewski

We wrześniu przeszło pół tysiąca banków spółdzielczych miało 442 mln zł zysku. W październiku 991 mln zł pod kreską, a w listopadzie strata przekroczyła 1 mld zł. Same banki komercyjne zamknęły listopad zyskiem wysokości 11,5 mld zł — o pół miliarda niższym niż miesiąc wcześniej, co również jest pokłosiem zrzutki na wypłatę depozytów upadłego SK Banku.

W grudniu wynik będzie niższy niż w listopadzie, a to w związku z kolejną składką, tym razem na fundusz wsparcia kredytobiorców mieszkaniowych. Andrzej Powierża, analityk DM Citi Handlowy, przewiduje, że w 2015 r. banki zarobią około 11 mld zł, choć kilka z nich zaliczy stratę. Spośród dużych graczy może to przytrafić się Getin Noble. Tak szacują wszyscy analitycy, z którymi rozmawialiśmy.

— Jeśli Getin nie sprzeda pokaźnego portfela kredytów, to niezwykle trudno będzie mu uniknąć straty. Nawet gdyby udało mu się to zrobić w IV kw., to w I kw. zmierzy się z tym samym problemem — mówi Kamil Stolarski, analityk Haitong Banku.

Na początku tego roku banki muszą rozliczyć zrzutkę na Bankowy Fundusz Gwarancyjny, choć na razie nie zostało jeszcze rozstrzygnięte, czy mają to zrobić w ramach jednorazowej składki, czy mogą rozliczyć wydatek w ratach. Marcin Materna, analityk DM Millennium, uważa, że kumulacja kosztów z końca 2015 r. i początku tego roku sprawi, że część banków odnotuje stratę albo stanie przed groźbą obniżenia wyniku do zera.

To oznacza, że będą musiały wejść w program naprawczy, czyli przygotować plan odzyskania trwałej rentowności. Wiąże się to z różnymi dolegliwościami ze strony nadzoru, który musi zaakceptować strategię wyjścia na prostą i później wnikliwie przygląda się instytucji w trakcie rekonwalescencji. W zamian bank zostaje czasowo zwolniony z płacenia daniny, co przewiduje projekt ustawy o podatku bankowym.

— Uważam, że jest to duża szansa dla banków. Getin oszczędza w ten sposób 250 mln zł rocznie — mówi Marcin Materna. Na stwierdzenie, że program naprawczy wiąże się z wieloma dolegliwościami nadzorczymi, odpowiada, że woli szczególny nadzór i zatrzymanie w banku 1 mld zł w ciągu czterech lat. Tyle mniej więcej trwa program naprawczy, choć jego długość zależy od postępów w naprawie finansów banku.

— Nie tylko Getin, ale wiele mniejszych banków odnotuje stratę nie z własnej winy. Nie dlatego, że źle prowadziły biznes, ale ze względu na kumulację różnych kosztów ustawowych i regulacyjnych, które uderzyły w wynik. Program naprawczy jest dla nich szansą na utrzymanie zyskowności i zbudowanie poduszki finansowej, np. na poczet ewentualnych regulacji dotyczących kredytów frankowych albo pogorszenia koniunktury gospodarczej i konieczność tworzenia rezerw — mówi Marcin Materna.

Sprawa z pewnością jest warta rozważenia dla części banków. Kamil Stolarski zwraca uwagę, że w Millennium wystarczyłoby odpisać 0,17 pkt. proc. portfela kredytowego, żeby skonsumować zysk za IV kw. — Być może część banków, balansujących na granicy zysku i straty, powinna zrobić przegląd portfela kredytowego i ponownie oszacować ryzyko. Pozytywne efekty mogą być znaczne — mówi Kamil Stolarski.

Łukasz Dajnowicz, rzecznik KNF, zwraca uwagę, że choć bank powinien opracować program naprawczy już wtedy, gdy pojawi się ryzyko straty, to zastrzega, że każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie. Obecnie siedem banków komercyjnych realizuje taki program. Zdaniem Andrzeja Powierży, zysk netto sektora w tym roku będzie jednocyfrowy. W 2014 r. banki zarobiły 15,8 mld zł. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Eugeniusz Twaróg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu