Gospodarczy tort kroimy nierówno

opublikowano: 08-01-2018, 22:00

Województwo mazowieckie odpowiada za co piąty złoty z naszego PKB. To krajowa centrala firm i pracowników oraz wysokich zysków i zarobków.

PKB Polski w 2016 r. szacowany jest na około 1,9 bln zł. Ze wstępnych szacunków GUS wynika, że za 22,2 proc. tej wartości odpowiada województwo mazowieckie. Przewaga nad drugim w kolejności śląskim jest wyraźna, sięga około 10 pkt. proc. (więcej na grafice).

Firmy dużo produkują…

Dysproporcję w poziomie PKB widać także po przeliczeniu na mieszkańca. W ubiegłym roku z puli ogólnokrajowej na jednego Polaka przypadło około 48 tys. zł. Przydział dla mieszkańca województwa mazowieckiego był wyraźnie większy — to prawie 77 tys. zł, a więc 160 proc. średniej krajowej. Drugie w kolejności było województwo dolnośląskie z wynikiem 54 tys. zł i 111 proc. przeciętnej dla kraju.Stawkę zamknęło lubelskie — 33 tys. zł (69 proc. średniej).

…inwestują…

Siłą województwa mazowieckiego są firmy. W 2016 r. w Polsce działało 2,013 mln przedsiębiorstw niefinansowych. Najwięcej (18,7 proc.) miało siedzibę w województwie mazowieckim. Co więcej, w ciągu roku mazowieckie zwiększyło udział o 0,7 pkt. proc., a liczba podmiotów rosła tu szybciej niż średnio w kraju — 9 vs 5 proc. Z publikacji GUS wynika, że dominacja mazowieckiego była widoczna przede wszystkim na poziomie jednostek dużych (zatrudniających co najmniej 250 osób). Na terenie województwa siedzibę miało 24,4 proc. wszystkich dużych przedsiębiorstw niefinansowych.

To firmy najbardziej skore do inwestowania — w 2016 r. ich nakłady inwestycyjne odpowiadały za blisko 60 proc. całej puli. Nic dziwnego, że województwo mazowieckie bryluje także pod względem wielkości wydatków na inwestycje — 50,8 mld zł (31 proc. nakładów przedsiębiorstw niefinansowych ogółem). Przekrój pozostałych firm w Mazowieckiem był zbliżony do ogólnokrajowego schematu — 96,2 proc. stanowiły mikrofirmy, 2,8 proc. — podmioty małe, a 0,8 proc. — średnie. Jeżeli za kryterium podziału firm przyjmiemy nie wielkość, ale rodzaj prowadzonej działalności, województwo mazowieckie będzie grało pierwsze skrzypce we wszystkich grupach.

…i płacą

Spora koncentracja firmw Mazowieckiem idzie w parzez liczbą pracowników.Z 9,692 mln osób zatrudnionych w 2016 r. w przedsiębiorstwach niefinansowych w Polsce 22,4 proc. stanowili pracujący na terenie województwa mazowieckiego. Dla porównania, drugie w kolejności śląskie z całej puli dostało 12,4 proc. Mazowieckie to także region, w którym praca jest najlepiej opłacana. Miesięczne wynagrodzenie brutto na jednego zatrudnionego w 2016 r. wyniosło tu 5215 zł.

W najgorszej sytuacji byli mieszkańcy warmińsko-mazurskiego, którzy zarabiali średnio 3213 zł. Uzasadnieniem różnic w zarobkach jest w szczególności kondycja przedsiębiorstw. Średni przychód na jeden podmiot niefinansowy w Polsce w 2016 r. wyniósł blisko 2,1 mln zł. Najmocniej na plus od tej wartości odbiegały podmioty w województwie mazowieckim — z wynikiem prawie 3,35 mln zł. One także wyróżniły się najwyższym przychodem w przeliczeniu na jednego pracującego (580 tys. zł). Najmniej (305,5 tys. zł) przypadało na pracownika z warmińsko-mazurskiego. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Justyna Dąbrowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy