Czytasz dzięki

Gospodarka Francji wróci do poziomu sprzed pandemii w 2022 roku

opublikowano: 09-06-2020, 09:30

Bank centralny Francji prognozuje, że gospodarce kraju potrzeba dwóch lat na odrobienie strat po największej powojennej recesji, spowodowanej przez pandemię, donosi Reuters.

Bank Francji prognozuje, że druga gospodarka strefy euro skurczy się o 10,3 proc. w tym roku. W przyszłym ma wzrosnąć o 6,9 proc., a w 2022 roku o 3,9 proc.

Według szacunków banku centralnego, w tym roku gospodarka Francji straci prawie milion miejsc pracy. Stopa bezrobocia ma wzrosnąć do rekordowych 11,8 proc. w pierwszym półroczu 2011 roku.

Bank Francji ostrzegł, że gdyby doszło do drugiej fali zakażeń koronawirusem, PKB kraju mogłoby spaść o 16 proc. w tym roku, a wzrost w przyszłym wynosiłby 6 proc. i 4 proc. w kolejnym.

Bank centralny podkreślił, że jego prognozy nie uwzględniają potencjalnego wpływu rządowego planu wsparcia gospodarki, który ma zostać ogłoszony w najbliższych miesiącach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane