Gospodarka stygnie w środku lata

opublikowano: 21-08-2019, 11:55

Lipiec przyniósł w Polsce falę letniego słońca, jednak gospodarka zaczyna oswajać się z ochłodzeniem.

GUS opublikował kluczowe dla polskiego PKB dane za lipiec. Produkcja budowlano-montażowa wzrosła rok do roku o 6,6 proc., natomiast produkcja przemysłowa była wyższa o 5,8 proc. wobec lipca minionego roku. Konsens wskazywał na wzrost odpowiednio o 7,3 proc. oraz o 6,3 proc. To lepsze dane niż miesiąc wcześniej, gdy gospodarka cierpiała z powodu dużej liczby dni wolnych od pracy, natomiast wciąż są to wyniki gorsze od dynamiki sprzed 3 miesięcy, co sugeruje, że tempo PKB będzie w dalszym ciągu spadać.
W produkcji budowlano-montażowej za lipcowy wzrost odpowiedzialny jest wyłącznie sektor budowy obiektów inżynierii lądowej i wodnej, który jako jedyny zanotował wzrost rok do roku, o 19,4 proc. Pozostałe sektory zanotowały spadki: budowa budynków skurczyła się o 2,9 proc., natomiast specjalistyczne roboty budowlane zmniejszyły się o 2,8 proc.
Z kolei w produkcji sprzedanej przemysłu dwa sektory odpowiedzialne były za lipcowe odbicie: dostawy wody, które wzrosły o 10,9 proc. rok do roku, oraz przetwórstwo przemysłowe, które urosło o 6,6 proc. Złe wyniki odnotowano w górnictwie i wydobywaniu – spadek o 5,1 proc. r/r, oraz w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną – ten sektor skurczył się o 1,2 proc. Spośród 34 działów przemysłu, w 25 odnotowano wzrost produkcji, największy, bo aż o 26,3 proc., w produkcji pozostałego sprzętu transportowego – to najpewniej skutek zamówień PKP. Największy spadek w lipcu dotknął produkcję metali – spadek o 4,9 proc.
Eksperci mBanku zauważają, że spowolnienie przemysłu odzwierciedla skalę podatności polskiej gospodarki na zawirowania wśród naszych najważniejszych partnerów gospodarczych: „W komentarzu do czerwcowych danych przewijał się problem czynników jednorazowych (nietypowy rozkład kalendarza) i ich wpływu na dynamikę produkcji. Czynniki te w kolejnym miesiącu się odwróciły (zmiana układu dni roboczych jest z punktu widzenia produkcji całkowicie symetryczna) i zniosły większą część czerwcowego spowolnienia, ale nie całość. Brakujące 1-1,5 pkt. proc. w ujęciu rocznym to właśnie naszym zdaniem miara autentycznej słabości przetwórstwa przemysłowego w lipcu. Należy ją wiązać z sytuacją gospodarczą na świecie i, w szczególności, w europejskim przemyśle. Polski przemysł nigdy nie był niewrażliwy na koniunkturę globalną – trendy spadkowe we wskaźnikach koniunktury i dynamice produkcji obserwujemy od początku 2018 r. – natomiast spowolnienie to ma znacznie łagodniejszy charakter niż w Niemczech i obecne wyniki przemysłu również to potwierdzają” - twierdzą ekonomiści.
Natomiast ekonomiści banku Santander łączą słabość budownictwa ze słabnącym przypływem środków unijnych: „Dane odsezonowane wskazały na piąty spadek z rzędu w ujęciu miesięcznym, co jest zgodne z naszą tezą, że w tym roku budowlanka będzie spowalniała, między innymi dlatego, że osiągnęliśmy już szczyt wykorzystania środków UE. Budowa budynków i budownictwo specjalistyczne obniżyły się w ujęciu rocznym (odpowiednio -2,9 proc. r/r i -2,8 proc. r/r), podczas gdy inżynieria cywilna zanotowała wyraźny wzrost o 19,4 proc. r/r. Co ciekawe, pomimo słabszego wyniku budowy budynków rynek mieszkaniowy pokazał pewne ożywienie po miesiącach stabilizacji na wysokim poziomie – o ile liczba ukończonych mieszkań była niższa niż przed rokiem, to liczba nowych budów i pozwoleń na budowę wyraźnie odbiła, sugerując wzrost podaży mieszkań w nadchodzących kwartałach” - komentują analitycy.
Jutro poznamy dane dotyczące motoru polskiej gospodarki, a więc konsumpcji, jednak w świetle dzisiejszych danych mBank, dotychczas najbardziej optymistyczny z banków, obniżył swoją prognozę PKB za 2019 r. do 4,6 proc., czym zbliżył się do prognoz pozostałych ośrodków badawczych.
Zdaniem Jakuba Rybackiego z ING Banku Śląskiego, trzeci kwartał w polskiej gospodarce zbliżony będzie do drugiego.
- W naszej ocenie dzisiejsze dane wskazują na stosunkowo łagodne spowolnienie w trzecim  kwartale – dalej spodziewamy się dynamiki PKB na poziomie 4,3 proc. r/r,  zbliżonej do ostatniego kwartału. Utrzymanie się bieżących tendencji w sektorze budowlanym skutkować będzie niższą dynamiką inwestycji. Dobra forma sektorów eksportowych sprzyja niewielkiej negatywnej kontrybucji związanej z eksportem netto, pomimo silniejszego wzrostu dynamiki konsumpcji i importu po rozszerzeniu programu 500+   uważa ekspert holenderskiego banku.


Bloomberg
Ekonomia na dzień dobry
Newsletter autorski Marcela Lesika
ZAPISZ MNIE
×
Ekonomia na dzień dobry
autor: Marcel Lesik
Wysyłany raz w tygodniu
Marcel Lesik
Autorski newsletter poświęcony światowej ekonomii: analizy, prognozy, badanie trendów i sprawdzanie faktów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Lesik

Polecane