GPW odreagowała ostatnie spadki

Marek Druś
opublikowano: 24-01-2003, 00:00

Warszawska giełda przerwała w czwartek serię spadków, która sprowadziła wartość indeksu WIG 20 w pobliże wsparcia na poziomie 1150 pkt. Spadek poniżej tej wielkości mógł spowodować pogłębienie wyprzedaży na rodzimym rynku akcji. Na szczęście inwestorzy postanowili kupować przecenione akcje, czemu sprzyjała także poprawa nastrojów na giełdach zagranicznych.

Czwartkowa sesja na GPW rozpoczęła się od niewielkich, zaledwie 0,6-proc. wzrostów indeksów WIG 20 i TechWIG. Pierwszy kwadrans notowań przebiegał pod dyktando sprzedających. Indeks krajowych blue chipów spadł w tym czasie do poziomu 1160 pkt. Od tego momentu inicjatywę przejął jednak popyt i nie oddawał jej niemal do końca sesji. Dopiero na godzinę przed zakończeniem czwartkowych notowań część inwestorów zdecydowała się zdyskontować osiągnięte zyski i zaczęła sprzedawać akcje. Oporem dla indeksu WIG 20 okazał się poziom 1180 pkt.

Duży wpływ na poprawę nastrojów na warszawskim parkiecie miały sygnały dochodzące z rynków zagranicznych. Stało się tak za sprawą dobrych wyników spó- łek branży komórkowej, Nokii i Siemensa. Notowania w Stanach Zjednoczonych również rozpoczęły się od wzrostu indeksów. Tam dobre wiadomości dla inwestorów miały między innymi Texas Instruments i Qualcomm.

Od samego początku czwartkowych notowań rekordowym popytem cieszyły się akcje Optimusa. Kurs papierów spółki rósł przez niemal całą sesję o ponad 10 proc. Po zakończeniu środowych notowań Optimus poinformował o pozytywnej decyzji Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu w sprawie złożonego przez niego wniosku o restrukturyzację zadłużenia z lat 1998-2000. Fiskus umorzył spółce 27,7 mln zł długu z tytułu zaległości podatkowych. Pozwoli to jej rozwiązać rezerwę tej właśnie wysokości. Zarząd Optimusa napisał w komunikacie, że decyzja o oddłużeniu spółki „w sposób zasadniczy poprawi jej sytuację kapitałową”.

Przez całą sesję rósł popyt na akcje Prokomu i Softbanku. Zainteresowanie papierami obu spółek widać było już podczas środowej sesji, ale nie przełożyło się to na wzrosty ich kursów na zamknięciu. W czwartek Prokom i Softbank kończyły notowania wyraźnymi zwyżkami kursów. Papiery Softbanku zyskiwały w trakcie sesji nawet 6 proc. wartości. Podaż w ostatnich minutach notowań ograniczyła jednak wzrost ich wyceny.

Wyraźnie zdrożały akcje KGHM. W środę cena miedzi osiągnęła na światowych rynkach najwyższy poziom od siedmiu miesięcy. Choć już lekko spadła, wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie. Poprawie notowań akcji KGHM sprzyja również osłabienie złotego w ostatnich dniach.

Dość wolno rozkręcał się w czwartek popyt na akcje Telekomunikacji Polskiej i Pekao. W pierwszej fazie notowań kursy akcji obu spółek zmieniały się dość umiarkowanie. Dopiero w drugiej pojawił się na tyle duży popyt, aby wynieść ich ceny na wyraźnie wyższy poziom niż na środowym zamknięciu. Minister Sławomir Cytrycki zadeklarował w czwartek, że Skarb Państwa chce w 2003 roku sprzedać akcje operatora telefonicznego będące w jego posiadaniu.

Od początku notowań wyraźnie rosła cena papierów LPP. Spółka zapowiedziała bardzo wyraźną poprawę wyników w 2003 roku. Jej zysk ma wzrosnąć o ponad 70 proc. przy poprawie sprzedaży o blisko 50 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / GPW odreagowała ostatnie spadki