GPW: po dobrym otwarciu górę wzięła podaż

Artur Szymański
opublikowano: 13-10-2003, 11:35

Poniedziałkowa sesja rozpoczęła się z dość wysokiego poziomu. Jednak pierwsza godzina handlu udowodniła, że optymizm kupujących nie miał uzasadnienia. Obecnie przewagę ma podaż. Indeks WIG 20 rozpoczął sesje z poziomu 1659,75 pkt., czyli 1,33 proc. wyższego niż na zamknięciu sesji piątkowej. Dobry początek miały banki, popyt aktywny był tez na KGHM i TP SA. Ale na krótko. Nie udało się przebicie „z marszu” oporu na wysokości 1660 pkt. Porażka kupujących podcięła im skrzydła i w efekcie do głosu doszli sprzedający. Nieśmiałe próby odwrócenia niekorzystnej sytuacji kończyły się niepowodzeniem do czasu aż indeks zszedł w okolice piątkowego zamknięcia. Obrona wsparcia zakończyła się sukcesem i indeks wrócił na prawie 1-proc. plus.

Najchętniej handlowaną dziś spółką jest TP SA. Wartość obrotów wynosi 30 mln zł, co stanowi około 25 proc. obrotów na całym rynku. Notowania Telekomunikacji hamują jednak wzrost indeksu WIG 20, bo spółka traci 0,3 proc. Walorom spółki nie pomaga niepewność co do przyszłości pakietu akcji znajdującego się w rękach skarbu państwa. Szczegóły oferty publicznej zostaną podane w tym tygodniu. Do czasu publikacji komunikatu ministerstwa skarbu, TP SA będzie destabilizować rynek.

Najgorzej wiedzie się Agorze. Medialna spółka spada dziś o 3,5 proc. Do końca października na rynku gazet ma się ukazać nowy tytuł prasowy – „Fakt. Gazeta codzienna”. Wydawnictwo Axel Springer Polska zapowiada, że cena nowego dziennika nie przekroczy 1 zł. Między nim a Agorą wydającą „Gazetę Wyborczą” zapowiada się walka na noże. Przy obecnej cenie „GW” 2,8 zł, wynik wydaje się być przesądzony. Być może Agora zdecyduje się na obniżenie ceny wydawanego dziennika. Niemniej jednak „Fakt” zaszkodzi wynikom Agory. Inwestorzy nie mają co do tego wątpliwości i już dziś dają temu wyraz przeceniając papiery Agory.

Na przeciwnym biegunie znajdują się Kęty, które rosną już o 2,9 proc. Bardzo dobrze radzą sobie Pekao SA (+2,4 proc.) oraz Orbis (+2,2 proc.). Hotelarska spółka otrzymała zgodę UOKiK-u na zakup hoteli Hekon Hotele Ekonomiczne od swego strategicznego inwestora – francuskiej grupy Accor.

Wśród mniejszych spółek najwięcej zyskuje dziś Boryszew. Sochaczewska spółka chce przejąć hutę Oława, oficjalnie w celu uporządkowania grupy kapitałowej, której właścicielem jest znany biznesmen Roman Karkosik. Boryszew rośnie dziś o 22 proc. przy sporym jak na tę spółkę obrocie 3,1 mln zł.

Artur Szymański

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Szymański

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / GPW: po dobrym otwarciu górę wzięła podaż