GPW pójdzie w ślad rynków zagranicznych

11-06-2003, 08:56

Ostatnia faza wczorajszych sesji na amerykańskich giełdach może poprawić nastroje europejskich inwestorów, zaniepokojonych możliwością przerwania przez rynki ostatniej serii wzrostów. Nie bez znaczenia będą dane o produkcji przemysłowej w Niemczech w kwietniu. Oczekiwany jest jej spadek, ale ważna jest jego skala. Prognozy mówią o 0,4 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca. Na krajowej scenie politycznej sytuacja coraz bardziej się wyjaśnia. Podatek liniowy okazał się jedynie ‘tematem do dyskusji’, a dymisja ministra finansów tylko kolejną plotką.

Z punktu widzenia rynku wyjaśnienie sytuacji na scenie politycznej wydaje się korzystne. Przyjęcie przez rząd założeń do przyszłorocznego budżetu oraz coraz bardziej prawdopodobne przyjęcie programu naprawy finansów publicznych autorstwa ministra Kołodki bez względu na pojawiające się ich oceny zmniejszają niepewność co do realizowanej przez rząd w najbliższym czasie polityki. Najbliższym istotnym wydarzeniem z punktu widzenia rynku będzie głosowanie wotum zaufania dla rządu, do czego może dojść już w piątek.

W ostatnim czasie wzrosty na GPW wyhamowały w związku z korektą na rynkach amerykańskich. Jeśli te znów ruszą w górę można oczekiwać, że pójdą w ich ślad także giełdy w Europie. WIG20 od tygodnia utrzymuje się powyżej 1200 pkt. Na ostatnich sesjach skutecznie bronił się przed spadkiem poniżej 1210 pkt.

Szansą na wzrost podczas dzisiejszej sesji na warszawskiej giełdzie jest wzrost popytu na przecenione wczoraj akcje TP SA i PKN Orlen. Możliwe jest także odreagowanie spadku kursu KGHM, który wywołała wiadomość o naliczeniu spółce 19,9 mln zł zaległego podatku przez Urząd Kontroli Skarbowej. Warto zwrócić uwagę na dobre zachowanie podczas wczorajszej sesji banków, których kursy nie spadły mimo ożywienia strony podażowej w ostatniej fazie notowań. Wśród mniejszych spółek ciekawie zapowiadają się notowania Mostostalu Płock. Na dzisiejszym walnym zgromadzeniu mniejszościowi akcjonariusze będą dążyć do wprowadzenia swojego przedstawiciela do rady nadzorczej spółki. Popytem powinny nadal cieszyć się akcje Dębicy. Inwestorzy, którzy kupią akcje spółki, będą mieli szansę 'załapać' się na dywidendę za ubiegły rok.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / GPW pójdzie w ślad rynków zagranicznych