GPW: popyt kontroluje sytuację na rynku

Sebastian Gawłowski
opublikowano: 12-12-2003, 15:12

Publikacja amerykańskich danych makro niewiele zmienia w sytuacji na warszawskiej giełdzie. Indeksy nadal notują spore zyski, a popyt jest zdeterminowany w utrzymaniu obecnych poziomów.

Wskazują na to obroty, które na ponad godzinę przed końcem sesji przekraczają wartość handlu z poprzednich dwóch sesji. Nadal wzrostom liderują TPSA, Agora i walory informatyczne. Plusy utrzymują również indeksy giełd zachodnioeuropejskich.

Po sięgnięciu poziomu 1590 pkt indeks największych spółek WIG 20 cofnął się w okolice popołudniowej stabilizacji (zaledwie 10 pkt niżej). Wysokie obroty towarzyszące dzisiejszym zwyżkom uwiarygadniają je. Główna w tym zasługa TPSA, Agory i spółek informatycznych. W dzisiejszym PB prezes operatora zapowiada, że Centertel stanie się liderem rynku komórkowego za dwa lata. Po porannej słabości popyt podciąga kursy banków. Wygląda na to że na GPW rozpoczął się window dressing. Wśród spółek istotnych dla koniunktury nie uczestniczy w nim jedynie Netia. PSE odrzuciły ofertę spółki na przejęcie Tel Energo. Dodatkowo Warburg Pincus sprzedaje akcje firmy.

Na szerokim rynku znów rośnie cena Boryszewa po informacjach, że spółka uzyskała pozytywną decyzję NSA w sprawie nadpłaconego podatku VAT na kwotę 10 mln zł. Zwyżkuje Groclin po wczorajszemu podwyższeniu prognoz. Niewielką zwyżką zareagował kurs Jelfy na ujawnienie nowej strategii producenta leków. Tymczasem 15 proc. przeceną wystartował Elkop. Zwyżkuje Centrostal Gdańsk, którego najbliższe WZA ma zdecydować o rozpoczęciu skupu akcji. W rynkowym trendzie jest również Emax, który zdobył umowę z MSWiA na 15 mln zł.

Opublikowane dane o inflacji w cenach producentów oraz dane o bilansie handlowym nie wywołały większej reakcji na rynkach. Inflacja na poziomie producentów spadła o 0,1 proc. (oczekiwano wzrostu o 0,1 proc.). Deficyt handlowy USA za październik wyniósł 42 mld USD (oczekiwano 41,8 mld USD). Następnie pod koniec sesji na warszawskiej giełdzie inwestorzy dostaną wstępne dane dotyczące indeksu nastrojów Uniwersytetu Michigan. Publikacje tych wskaźników będą istotne dla inwestorów na światowych giełdach i mogą zadecydować o końcówce tygodnia na rynkach finansowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / GPW: popyt kontroluje sytuację na rynku