GPW powinna rosnąć dzięki wieściom zza Atlantyku

Przemek Barankiewicz
opublikowano: 12-07-2001, 09:37

Na dzisiejszej sesji GPW można spodziewać się kontynuacji zwyżki rozpoczętej w trakcie środowych notowań. Za takim rozwiązaniem przemawiają czynniki wewnętrzne – zgoda rządu na cięcie wydatków, ale przede wszystkim zewnętrzne. Dobre informacje napłynęły zza oceanu po zakończeniu wczorajszej sesji.

Yahoo zdołał wypracować w II kwartale zysk, Microsoft prognozuje wyższe przychody, a Motorola, która także osiągnęła niezłe wyniki w okresie kwiecień-czerwiec, „dostrzega oznaki pobudzenia gospodarczego”. Giełdy światowe odetchnęły i już dzisiaj są tego widoczne efekty – japoński Nikkei skoczył o ponad 3 proc., a indeksy w Europie są niewiele słabsze.

Kto u nas skorzysta na takim rozwoju sytuacji? Powinni prawie wszyscy, ale pamiętajmy, że już dzisiaj wyniki publikuje Juniper Networks, a w przyszłym tygodniu – bagatela, 1 500 spółek. Krótkotrwały entuzjazm może być więc wykorzystany do zyskownego zamykania pozycji. Entuzjazm wywołany słabą złotówka może wkrótce przerodzić się w obawę o kryzys walutowy. Propozycje nowelizacji budżetu opierają się na założeniu, że dochody z prywatyzacji zostaną zrealizowane, a w to wierzy już tylko Aldona Kamela-Sowińska.

W górę powinny iść akcję Computerlandu po rekordowym kontrakcie z Hewlett-Packard. Od dna na pewno odskoczą akcje telekomunikacyjnych Elektrimu (zdementował pogłoski o fiasku porozumienia z Vivendi), Netii (rekomendacja KUPUJ od Wood&Company) i TPSA (gorzej już być nie może). Wzrosty nie ominą także Miteksu, którego przejęcie przez NCC sugeruje dzisiejszy Puls Biznesu.

Przemek Barankiewicz, p.barankiewicz@pb.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / GPW powinna rosnąć dzięki wieściom zza Atlantyku