GPW: Prognozy DM IDM wpływają na giełdowy kurs

(Artur Szymański)
opublikowano: 13-12-2006, 10:44

Zaledwie trzy tygodnie po poprzedniej podwyżce prognoz, zarząd IDM-u już czwarty raz w tym roku podwyższył szacunki wyników.

Zaledwie trzy tygodnie po poprzedniej podwyżce prognoz, zarząd IDM-u już czwarty raz w tym roku podwyższył szacunki wyników.

Przed środową sesją spółka opublikowała komunikat, że wg najnowszej (ciekawe czy ostatniej?) prognozy wyników na 2006 r., jednostkowy zysk netto ma wynieść 28 mln zł, a zysk skonsolidowany 28,5 mln zł. W prognozie z 21 listopada wielkości te kształtowały się na poziomie 25 mln zł.

Dzisiejsze podniesienie prognoz jest już czwartym w tym roku, co stawia zarząd spółki w cokolwiek dwuznacznej sytuacji. Po pierwsze dlatego, że od pierwotnej prognozy tegorocznych wyników opublikowanej w marcu do dzisiejszej, prognozowany zysk netto wzrósł równo o 100 proc. W marcowej prognozie zarząd spodziewał się po spółce zarobienia 14 mln zł. Różnica jest olbrzymia.

Po drugie, nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że informacja o podniesieniu prognoz jest jedną z najlepszych, jaką mogą usłyszeć akcjonariusze spółki. Inwestorzy niemal zawsze reagują wzmożonym popytem na akcje, co przekłada się na wzrost giełdowego kursu. Tak się składa, że Grzegorz Leszczyński (prezes IDM, na zdjęciu z prawej) i Rafał Abratański (wiceprezes, podpisany pod dzisiejszym komunikatem) są znaczącymi akcjonariuszami IDM-u.

Prezes dysponuje pakietem 1,09 mln akcji, stanowiących 14,34 proc. kapitału spółki i uprawniających do takiej samej ilości głosów na WZA. Wiceprezes z kolei ma 976 tys. walorów, reprezentujących 12,76 proc. kapitału i głosów. Kolejne komunikaty o podnoszeniu prognoz siłą rzeczy wpływają na wartość akcji posiadanych przez obu panów.

Przykładowo, po listopadowej podwyżce, kurs IDM-u w ciągu trzech dni wzrósł łącznie o 10,8 proc. Kurs zresztą mocno wzrósł także na dzień przed opublikowaniem prognozy i gdyby wliczyć go do obliczeń, to w ciągu czterech sesji, akcje podrożały o ponad 17 proc. Obecnie jest nieco inaczej - wczoraj akcje potaniały o 2,8 proc., lecz dziś po komunikacie odrabiają straty. W pierwszej godzinie sesji kurs odbił na 2,3 proc.

- Podniesienie wyniku finansowego spowodowane jest analizą osiągniętych dotychczas wyników i dalszą aktywnością DM IDM, w szczególności na rynku pierwotnym. […] Konsolidacji podlegał będzie wyniki GTFI i IDMSA.PL Doradztwa Finansowego – czytamy w komunikacie. Niewątpliwie IDM aktywnie działa na rynku pierwotnym, obecnie przeprowadza oferty publiczne spółek Arteria i Infovide. Po III kwartałach, IDM ma 19,5 mln zł jednostkowego zysku netto. ASZ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Artur Szymański)

Polecane