GPW: Trzeba odrabiać straty

Jakub Ozdowski
11-09-2008, 07:59

Nie sądzę, aby WIG20 mógł dzisiaj bardzo szybko powrócić ponad 2,5 tys. pkt. Sygnał do gwałtownego zwrotu na warszawskim parkiecie mogą dać dane makro zza oceanu. Miejmy nadzieję, że będą lepsze od oczekiwań i pozwolą zdecydowanie oddalić się od lipcowego minimum.

Dzisiejsze dane makro z USA mogą wyszarpać indeksy z coraz mocniej zaciśniętych szpon bessy. Jak bumerang powraca pytanie o to, czy amerykańska gospodarka rzeczywiście zwalnia. Pierwsza odpowiedź już popołudniu. O godz. 14:30 inwestorzy poznają sierpniowe ceny w eksporcie i imporcie, tygodniową ilość nowych bezrobotnych oraz najważniejsze – bilans handlu zagranicznego. Analitycy twierdzą, że odczyt będzie gorszy od poprzedniego o prawie 1 mld USD. Te dane zaważą o końcówce dzisiejszej sesji nad Wisłą. O godz. 20 inwestorzy przekonają się jeszcze, czy poziom deficytu budeżetu będzie rzeczywiście gorszy od prognoz.

Na szerokim rynku warto zwrócić uwagę na kilka spółek, które pochwaliło się nowymi kontraktami. Mają one szanse dużo szybciej odrabiać ostatnie straty.

Akcjonariusze Polimex-Mostostal oraz Remak po ostatnich nieudanych sesjach będą mogli naciągnąć żagle w kierunku wzrostów. Firmy poinformowały o podpisaniu świetnej umowy z firmą Asltom. Przedmiotem kontraktu jest wykonanie montażu części ciśnieniowej dwóch bloków energetycznych o mocy 800 MW każdy w Hamm-Uentrop (Niemcy). Wartość zamówienia wynosi ponad 31 mln EUR. Każdemu z wykonawcy przypadnie po 50 proc. tej kwoty. Tylko podczas ostatnich pięciu sesji Polimex stracił prawie 10 proc., a Remak przeciwnie – pnie się do góry od początku września zyskując około 6 proc.

Wygląda na to, że „budowlanka” może mieć dzisiaj swój dzień. Mostostal-Export zawarł z firmą Impuls umowę renowacji pięciogwiazdkowego hotelu w Penzie (Rosja). Kto wie, może niedługo akcjonariusze wybiorą się do niego na letni wypoczynek. Spółka ma się uwinąć z pracami w ciągu tylko 9 miesięcy za co dostanie prawie 60 mln zł. Mostostal-Export ma więc szanse odmienić dzisiaj złą wrześniową passę i przerwać dalsze spadki. Papiery spółki potaniały od końca wakacji o około 8 proc.

Obóz wzrostów w "budowlance" będzie wspierał również Erbud, którego kurs znajdował się ostatnio w trendzie bocznym. Spółka wybuduje dla Dom Development zespół mieszkań we Wrocławiu. Za wykonaną pracę dostanie, aż 102 mln zł. Obie spółki czeka dziś większe zainteresowanie inwestorów. Wczoraj kurs Dom Development dotarł do lipcowego minimum i możliwe jest odreagowanie. 

Inwestorzy będą dzisiaj grać o bardzo wysoką stawkę – oddalenie się od lipcowego dna. Wciąż bez odpowiedzi pozostaje pytanie o to jak długo jeszcze warszawska giełda ma odpowiadać za problemy i bolączki USA. Gdzie tu logika? Wczoraj na GPW bez echa odbił się komunikat Komisji Europejskiej, w którym podniosła tegoroczne prognozy wzrostu gospodarczego dla Polski. Wydaje się, że na spadkowych sesjach emocje biorą górę i w oczy inwestorom coraz odważniej zagląda złowroga bessa.


 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jakub Ozdowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / GPW: Trzeba odrabiać straty