GPW: Warszawski rynek dobrze wypadł na tle giełd zagranicznych

Artur Szymański
opublikowano: 30-03-2004, 16:47

Przez większą część wtorkowej sesji handel był mizerny, inwestorzy zagraniczni wzięli sobie dzień wolnego. Rynek do góry podciągał mały i średni kapitał. Ostatecznie WIG20 zakończył dzień 0,72-proc. wzrostem do poziomu 1777,92 pkt, czyli 5,8 pkt poniżej maksymalnego poziomu sesji.

Nasz rynek na tle giełd zachodnioeuropejskich oraz węgierskiej wypadł bardzo dobrze. Podczas gdy tam inwestorzy wychodzili z akcji, u nas trwał proces spokojnej akumulacji. Kolejny przystanek to tegoroczny szczyt z 8 marca na poziomie 1815 pkt w cenach zamknięcia. Obecnie brakuje tylko 2,3-proc. ruchu do góry.

Wartość obrotów w porównaniu z poniedziałkiem spadła o 10 proc. i wyniosła ok. 370 mln zł. Z tego na WIG20 przypadło ponad 253 mln zł. Mogło być znacznie gorzej. Na półmetku notowań handel największymi spółkami nie przekraczał nawet 60 mln zł. Dopiero pod koniec sesji inwestorzy śmielej zaczęli dokonywać transakcji, w momencie gdy indeks zbliżył się do poziomu poniedziałkowego szczytu w cenach dnia.

Duży udział w ogólnej wartości obrotów miała umówiona transakcja akcjami Prokomu. Przez rynek „przeszło” jednorazowo 135 tys. akcji. Poprzednio duża transakcja (328 tys. szt.) została zawarta 25 marca, a papiery sprzedawał Prokom Investments. Na zamknięciu kurs integratora zanotował spadek o 1,4 proc. Najlepiej spółek WIG20 zaprezentowało się Pekao SA. Po spadku przedwczoraj o 2 proc. wtorek przyniósł odbicie do góry kursu o 4,4 proc. Obroty akcjami największego giełdowego banku nie poraziły jednak wartością – handel zamknął się kwotą 35 mln zł.

Kolejną próbę wyraźnego odbicia się od dna podjęła Agora. Nieźle wypadła też TP SA, ale podaż nie pozwoliła na taki wyskok notowań jak w przypadku Pekao. Inwestorzy Świecia z opóźnieniem zareagowali na informacje o przeznaczeniu na dywidendę kwoty 250 mln zł, co daje 5 zł na akcję. Akcje papierniczej spółki poszły w górę o 1,3 proc.

Osłabł za to Budimex. Inwestorzy realizowali pokaźne zyski, po tym jak w poniedziałek kurs poprawił roczne maksimum. Rynek hamował KGHM. Po zaskakującej dymisji prezesa Speczika, papiery miedziowego kombinatu straciły 0,3 proc. Gracze obojętnie przyjęli wiadomość o umorzeniu śledztwa w sprawie rzekomej manipulacji kursem PKN Orlen latem 2003 r. Kurs płockiej spółki zyskał 0,7 proc. przy małym 10-mln obrocie.

Na szerokim rynku szałem zakupów akcji Polfy Kutno inwestorzy zareagowali na informację, że nabyciem około 50-proc. pakietu akcji farmaceutycznej spółki zainteresowany jest włoski koncern Recordati. Złożył do KPWiG wniosek o pozwolenie na przekroczenie 33 proc. głosów na WZA Polfy. W ślad za tym notowania poszybowały o 15,7 proc., czemu towarzyszyły wysokie (12 mln zł) obroty. Kurs Prochemu podskoczył o 15 proc. po informacji o podpisaniu kontraktu wartości 46 mln zł z Rafinerią Trzebinia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Szymański

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / GPW: Warszawski rynek dobrze wypadł na tle giełd zagranicznych