Czytasz dzięki

GPW wycenia pesymistyczny scenariusz

Bartłomiej Cendecki, Quercus TFI
opublikowano: 18-03-2020, 22:00

Za nami bezprecedensowe spadki polskich indeksów giełdowych, w tym m.in. najgorsza sesja giełdowa w historii GPW.

Panika widoczna jest w zasadzie na każdym rogu. Warto zadać sobie pytanie, czy obecne wyceny giełdowe są już atrakcyjne. Należy oczywiście spojrzeć na to z różnych perspektyw czasowych. Kluczowe jest przy tym to, jak długo będzie trwała walka z koronawirusem i jak długo gospodarka pozostanie w zawieszeniu.

Większość spółek z segmentu przemysłowego na razie normalnie prowadzi produkcję, ma całkiem duże zamówienia i zapasy magazynowe oraz nie ma większych problemów z logistyką. Jeżeli Europie uda się opanować sytuację zagrożenia epidemicznego w ciągu około jednego, być może półtora miesiąca, to zdecydowana większość spółek sobie z tym poradzi. Natomiast gdy problem będzie się przedłużał o kolejny miesiąc lub dwa, to możemy doświadczyć zdecydowanie większych problemów.

Wydaje się, że obecnie polski rynek akcji wycenia raczej ten bardziej pesymistyczny wariant, czyli dłuższy przestój gospodarczy. Według naszych wewnętrznych obliczeń mediana wskaźników cena/zysk i cena/wartość księgowa dla naszego rynku to odpowiednio około 7,8 oraz 0,82. Z perspektywy długoterminowej takie poziomy wycen należy ocenić jako bardzo atrakcyjne. Niżej nasze akcji wyceniane były tylko w okresie kryzysu finansowego 2008- 09, a jednak obecna geneza spadków ma zdecydowanie inny charakter i niewykluczony jest również bardziej optymistyczny scenariusz, niż rynki obecnie zakładają.

Na pewno należy patrzeć przez pryzmat poszczególnych sektorów i spółek. Podmioty z dużo bardziej defensywnym modelem biznesowym i dobrym bilansem poradzą sobie zdecydowanie lepiej w tak trudnych warunkach. W krótszym okresie będziemy obserwować bardzo dużą zmienność, którą trudno wytrzymać większości inwestorów. Taka zmienność pozwala jednak wychwycić duże okazje inwestycyjne z perspektywy długoterminowej, przy czym trzeba utrzymać nerwy na wodzy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartłomiej Cendecki, Quercus TFI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu