GPW wzmacnia selekcję

Sebastian Gawłowski
31-08-2007, 00:00

NewConnect nie tylko stwarza szansę zdobycia kapitałów na rozwój dla młodych spółek, które dotychczas mogły jedynie o tym marzyć. Nowa platforma obrotu stworzy również swego rodzaju przedsionek przed wejściem na główny parkiet giełdowy. Co to oznacza? Zdecydowanie ostrzejszą selekcję kandydatów na rynek podstawowy Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) niż dotychczas.

Niszowe spółki o niewielkiej skali działalności, chcące zaistnieć na rynku kapitałowym, wybiorą NewConnect. Wejdą tam taniej, szybciej i znajdą wiernych fanów ich strategii kreowania wartości przez emisje z prawem poboru, splity itd. Nie tylko NewConnect ma odsiewać ziarna od plew. GPW także podnosi wymogi wejścia na główny rynek. Od przyszłego roku minimalna kapitalizacja kandydata na giełdę wzrośnie z 1 mln do 5 mln EUR. Walory emitenta nie mogą mieć ograniczeń w zbywalności, co sprawia że w kapitale akcyjnym nowicjusza nie pojawią się walory imienne i uprzywilejowane. Do drobnych akcjonariuszy trafi przynajmniej 25 proc. wszystkich papierów. Obecnie często bywa, że free float nie przekracza 20 proc.

GPW zdecydowanie stawia na jakość. Od 2008 r. giełdowi debiutanci będą więksi, bardziej przejrzyści, a ich akcje znacznie płynniejsze. Spółki, które zdecydują się na debiut na rynku podstawowym, będą więc o wiele bardziej świadome celów, jakie przyświecają im przy wejściu na parkiet. Nie potraktują go jako poletka doświadczalnego. Utarło się, że giełda grupuje elitarne grono polskich firm. Codzienność pokazywała, że spore ich grono z elitą nie miało nic wspólnego. Władze warszawskiej giełdy stoją przed ogromną szansą, by na główny parkiet wpuszczać wyłącznie najlepsze przykłady polskiej przedsiębiorczości.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / GPW wzmacnia selekcję