GPW zieloną wyspą

Michał Stajniak, Analityk Rynków Finansowych XTB
07-03-2016, 17:31

Nastroje na światowych parkietach były dzisiaj mieszane, pomimo dobrego środowiska do wzrostów. Jednak na tle spadkowych indeksów w Europie wyróżniały się indeksy z Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

Poranek przyniósł umiarkowane wzrosty na rynkach azjatyckich. Główne indeksy z Chin reagowały na doniesienia z Kongresu chińskich władz, które podczas weekendu podpisały 5 letni plan gospodarczy. Wydarzenie to nie przyniosło jakichś szczególnych rozwiązań. Premier Chin stwierdził, że Chiny muszą przygotować się na ciężką bitwę, gdyż gospodarka stoi przed dużymi wyzwaniami. PKB został określony w zakresie 6,5-7,0% na 2016 rok. Chiny chcą utrzymać wysoki wzrost PKB, aby utrzymać wystarczający poziom zatrudnienia. Na przestrzeni 5 lat chcą zwiększenia ilości miejsc pracy o 50 mln. Na zamknięciu Shanghai Composite zyskał 0,81%, natomiast Hang Seng chińskich spółek zamknął się o 0,80% wyżej. 

Europa nie skorzystała jednak z pozytywnego sentymentu na rynkach oraz rosnących cen ropy naftowej. Ropa WTI znajdowała się blisko 37,00 USD za baryłkę, natomiast europejski Brent notowany był przy granicy 40 USD za baryłkę. Dzisiejsze spadki w Europie mogą być związane z chęcią zgarnięcia zysków z rynku. Zeszły tydzień przyniósł najdłuższą falę wzrostową na indeksach od października zeszłego roku. Rynek nie jest pewny, co do działań ze strony Europejskiego Banku Centralnego, które mają być ogłoszone w czwartek po posiedzeniu. Oczekiwania są dosyć napompowane, dlatego istnieje ryzyko negatywnego odebrania całego wydźwięku, jak było to w grudniu poprzedniego roku. Na godzinę przed zamknięciem DAX traci 1,02%, CAC 40 spada o 1,00%, natomiast brytyjski FTSE 100 zniżkuje o 0,74%. Najgorzej w Europie radzi sobie dzisiaj włoski FTSE MIB tracący 2,0% za sprawą taniejących banków. 

Zieloną wyspą w Europie była dzisiaj Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie. Polscy inwestorzy zdecydowali się kupować akcje korzystając na fali poprawy nastrojów, co do rynków EM. Jednym z wydarzeń dnia na GPW była publikacja wyników finansowych banku PKO BP. Wyniki okazały się być gorsze niż rok wcześniej, ale lepsze od oczekiwań, co poprawiło nastroje, co do sektora bankowego w Polsce. Indeks zyskiwał dzisiaj na pół godziny przed zamknięciem ok. 0,80% znajdując się blisko poziomu 1900 punktów. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Stajniak, Analityk Rynków Finansowych XTB

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / GPW zieloną wyspą