Grajewo szuka inwestora

AT
opublikowano: 11-05-2011, 00:00

Spółka prowadzi rozmowy funduszami private equity. Wabikiem są dobre wyniki i jeszcze lepsze prognozy.

Spółka prowadzi rozmowy funduszami private equity. Wabikiem są dobre wyniki i jeszcze lepsze prognozy.

Wyniki I kw. są zapowiedzią dobrego roku, w którym grupa drzewna Pfleiderer Grajewo chce wyjść na plus. Jej przychody urosły o 32 proc. (wobec I kw. 2010 r.), do prawie 403 mln zł. EBITDA zwiększyła się o 138 proc., do 41,2 mln zł, a zysk netto o 14,5 proc., do 0,3 mln zł.

— Po latach kryzysu wychodzimy na prostą i liczymy, że ten rok uda się zakończyć na plusie — mówi Wojciech Gątkiewicz, prezes Grajewa.

Przychody mają rosnąć z dynamiką minimum 20-procentową. Spore nadzieje Grajewo wiąże z rynkiem rosyjskim, na którym dynamika sprzedaży w I kw. wyniosła 79 proc.

Krystian Brymora, analityk Beskidzkiego Domu Maklerskiego, podkreśla, że grupa przekroczyła ich prognozy. Przewiduje, że jej przychody w 2011 r. wyniosą 1,6 mld zł, a zysk netto — 30 mln zł. Rafał Karcz, dyrektor finansowy Grajewa, uważa, że mogą być jeszcze wyższe.

Obecne zadłużenie grupy wynosi około 900 mln zł.

— Zmniejszymy je o 300- -400 mln zł w ciągu 2-3 lat — zapowiada Rafał Karcz.

Bolączką spółki są także ceny surowców. Ceny drewna i kleju wzrosły o 13 i 36 proc.

— Prognozujemy, że drewno zdrożeje jeszcze w tym półroczu o kilka procent, co zmusi nas do podwyżki cen — mówi dyrektor finansowy.

Duże nadzieje Grajewo wiąże z nadal nie uruchomionym projektem w Rosji, którego zamrożenie zmniejszyło zysk o 7- -8 mln zł. Sęk w tym, że aby wybudować zakład płyt MDF, Grajewo potrzebuje prawie 100 mln EUR. Właściciel, niemiecki Pfleiderer, nie pomoże, bo sam jest w tarapatach i układa się z wierzycielami.

— Rozważamy emisję akcji, inwestora finansowego bądź branżowego. Prowadzimy rozmowy z funduszami. Są one na zaawansowanym etapie — mówi Rafał Karcz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AT

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu