Grant za sumienną spłatę pożyczki

opublikowano: 19-09-2018, 22:00

Nowy instrument zwrotny powinien zaostrzyć maluchom apetyt na inwestycje. Za dobre wykorzystanie wsparcia dostaną bonus

Z przeprowadzonego w styczniu badania Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) wynika, że ponad 74 proc. mikro— i małych firm chce zrealizować zaplanowane projekty do końca roku. Najwięcej przedsięwzięć dotyczy wprowadzania na rynek nowych lub ulepszonych produktów i usług. Na drugim miejscu jest zakup lub leasing samochodu. Maluchy chcą też unowocześniać park maszynowy, nabywać oprogramowanie i technologię, np. w postaci patentu. Coraz śmielej podchodzą również do prowadzenia prac B+R. W sukurs mikro— i małym firmom idą specjalne pożyczki oferowane przez rządową agencję.

Nina Dobrzyńska, wiceprezes PARP, podkreśla, że jej agencja zachęca przedsiębiorców do korzystania z produktów łączących instrumenty zwrotne z dotacjami. Tego typu wsparcia po 2021 r. prawdopodobnie będzie więcej.
Zobacz więcej

NOWE PODEJŚCIE:

Nina Dobrzyńska, wiceprezes PARP, podkreśla, że jej agencja zachęca przedsiębiorców do korzystania z produktów łączących instrumenty zwrotne z dotacjami. Tego typu wsparcia po 2021 r. prawdopodobnie będzie więcej. Fot. ARC

— To zupełnie nowy produkt wobec standardowej, dotacyjnej oferty PARP. Mikro— i mali przedsiębiorcy mogą przeznaczyć wsparcie zwrotne na maszyny i urządzenia, dzięki którym wprowadzą nowe wyroby lub znacznie ulepszą procesy produkcji lub świadczenia usług. Zachęcamy firmy, aby finansowały pożyczkami zakup oprogramowania, szczególnie jeśli jest ono związane ze środkami trwałymi i przyczynia się do usprawnienia przedsiębiorstwa. Chcemy zwiększać apetyt inwestycyjny mikro— i małych firm i dlatego nakłaniamy je do pokrywania kosztów projektów kapitałem zewnętrznym — mówi Nina Dobrzyńska, wiceprezes PARP.

Przetrzeć szlak

Nowy konkurs jest testem dla rządowej agencji. Dotychczas PARP nie udzielała podobnego wsparcia na szeroką skalę.

— Chcemy przyzwyczajać przedsiębiorców do produktów łączących instrumenty zwrotne z dotacjami, których prawdopodobnie będzie coraz więcej po 2021 r. W ten sposób przecieramy szlaki — podkreśla Nina Dobrzyńska.

Budżet programu jest otwarty. PARP nie podaje konkretnej puli, ale ma dla przedsiębiorców niespodziankę.

— Nagrodą za terminowe i sumienne spłacanie pożyczki będzie zamiana ostatnich jej rat na dotację. Firma może zyskać nawet 40 tys. zł — zapowiada Anna Brussa, dyrektor departamentu rozwoju start-upów w PARP.

Warto podkreślić, że wartość projektu powinna wynosić od 100 tys. zł do 500 tys. zł. Przedsiębiorca musi zapewnić minimalnywkład własny na poziomie 20 proc. Natomiast wysokość wsparcia zwrotnego nie może przekroczyć 80 proc. kosztów netto przedsięwzięcia. Jakie warunki trzeba spełnić, aby dostać bonus w postaci refinansowania wkładu własnego? Firma powinna zrealizować zakładany projekt, spłacić przynajmniej 90 proc. zaciągniętego zobowiązania i osiągnąć przynajmniej jeden z planowanych wskaźników rezultatu. Wśród nich są m.in. zwiększenie sprzedaży i zatrudnienia w przedsiębiorstwie, a także obniżenie kosztów produkcji.

— Przedsiębiorca, który wskaże więcej wskaźników do osiągnięcia , może liczyć na lepszą ocenę wniosku. W grę wchodzi pięć kryteriów merytorycznych. Maksymalnie można dostać 20 punktów, natomiast niezbędne minimum wynosi 9 punktów — wyjaśnia Agnieszka Wykrzykowska, senior menedżer w departamencie doradztwa europejskiego firmy Grant Thornton Frąckowiak.

Dużo atutów

PARP będzie udzielała pożyczek na pięć lat. Co je wyróżnia na tle komercyjnego finansowania?

— M.in. dziewięciomiesięczna karencja w spłacie kapitału, którą można rozłożyć w dowolny sposób w ciągu pięciu lat. Poza tym oferujemy konkurencyjne oprocentowanie. Nie obciążamy też przedsiębiorców opłatami manipulacyjnymi — zaznacza Anna Brussa.

Oprocentowanie pożyczki wynosi od 2,5 do 6 proc. i zależy od kondycji finansowej przedsiębiorstwa.

— Im wyższą ma zdolność do obsługi zobowiązań, tym niższe oprocentowanie może dostać — tłumaczy Agnieszka Wykrzykowska.

Oprócz wspomnianej zdolności finansowej, PARP sprawdza proponowany przez przedstawicieli biznesu poziom zabezpieczeń.

— Badamy, czy będą w stanie zachować płynność i terminowość spłat. Ważne jest planowane przez firmę przedsięwzięcie i jego efekty. Weryfikujemy, czy projekt jest jej potrzebny do rozwoju i czy przyniesie oczekiwany zwrot z inwestycji — wyjaśnia Anna Brussa.

Agnieszka Wykrzykowska zwraca ponadto uwagę, że adresatami programu są tylko mikro— i małe firmy, które działają na rynku przynajmniej dwa lata i szukają kapitału na rozwinięcie oferty produktowej, chcą podnieść jakość wyrobów, zwiększyć efektywność produkcji lub zmodernizować park maszynowy.

— To, co odróżnia pożyczkę na rozwój od ofert dostępnych na rynku, to element dotacji. Myślę, że przedsiębiorcy będą rozglądać się przede wszystkim za dofinansowaniem nowatorskich projektów. W regionalnych programach operacyjnych nie brakuje przecież wsparcia bezzwrotnego na innowacje — zauważa Agnieszka Wykrzykowska.

Jej zdaniem pożyczka nie jest aż tak atrakcyjnym instrumentem. Powód? Finansuje inwestycje, których wartość nie może przekroczyć 500 tys. zł.

— Jeżeli przedsiębiorca chce skorzystać ze wspomnianego wsparcia, musi wnieść zabezpieczenie, tak jak w przypadku finansowania komercyjnego. Ponadto jest zobowiązany do spełnienia określonych wskaźników, czego nie musi robić ubiegając się o produkty rynkowe. Z drugiej jednak strony firmy powinny przyzwyczajać się do instrumentów zwrotnych w kontekście przyszłej perspektywy — dodaje Agnieszka Wykrzykowska.

Konkurs będzie trwał do 5 listopada. Na razie zainteresowanie pożyczkami nie jest duże.

— Pierwsze wnioski wpływają już do PARP i są w trakcie oceny. Sprawdzamy projekty na bieżąco, a w połowie każdego miesiąca odbywają się panele ekspertów. Następnie po kilku dniach od ich zakończenia wydajemy decyzję o przyznaniu pożyczki — mówi dyrektor departamentu rozwoju start-upów w PARP. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy