Granulacja tlenowa w oczyszczaniu ścieków

  • Materiał partnera
opublikowano: 17-01-2019, 22:00

Technologia granul tlenowych to atrakcyjna ekonomicznie i środowiskowo alternatywa dla konwencjonalnych systemów oczyszczania ścieków.

W obliczu postępującej degradacji środowiska naturalnego, wynikającej z jego nadmiernej eksploatacji przez człowieka, wzrasta potrzeba projektowania nowych oraz doskonalenia istniejących już metod jego ochrony.

W Katedrze Biotechnologii w Ochronie Środowiska na Wydziale Nauk o Środowisku Uniwersytetu Warmińsko- -Mazurskiego w Olsztynie trwają prace nad projektem finansowanym przez Narodowe Centrum Nauki zatytułowanym „Tlenowy osad granulowany efektywną technologią oczyszczania ścieków oraz źródłem bioproduktów”. W tej technologii biomasa występuje w postaci kulistych zbiorowisk mikroorganizmów, czyli tzw. granul. Granule wyróżniają bardzo dobre właściwości sedymentacyjne oraz możliwość jednoczesnego usuwania związków węgla, azotu i fosforu.

dr hab. inż. Agnieszka Cydzik-Kwiatkowska

— Oczyszczalnia z granulami tlenowymi wymaga o 20 proc. mniejszej powierzchni i zużywa około 50 proc. mniej energii w porównaniu z konwencjonalną oczyszczalnią ścieków — wyjaśnia dr hab. inż. Agnieszka Cydzik-Kwiatkowska, kierownik projektu.

Co ważne, w projekcie bada się też możliwości odzysku cennych substancji z powstającego podczas oczyszczania ścieków granulowanego osadu nadmiernego, zgodnie z założeniami recyklingu organicznego, stanowiącego podstawę biogospodarki.

— Powstający osad granulowany jest cennym źródłem fosforu i polisacharydów. Fosfor stanowi substancję nawozową, a polisacharydy są testowane jako sorbenty do usuwania metali ciężkich. Wykazano też, że stabilizacja osadu w procesach fermentacji metanowej oraz kompostowania pozwala na efektywny odzysk energii w postaci biogazu oraz uzyskanie kompostu o bardzo dobrych właściwościach nawozowych — opisuje Agnieszka Cydzik-Kwiatkowska.

Dodaje ona, że uzyskane rezultaty będą stanowiły podstawę do projektowania instalacji z granulami tlenowymi, co pozwoli zmniejszyć negatywny wpływ człowieka na środowisko. Pozyskana wiedza na temat biologicznego oczyszczania ścieków w technologii tlenowego osadu granulowanego pozwoli na połączenie efektowności ekonomicznej z korzyściami dla środowiska naturalnego, co idealnie wpisuje się w strategię zrównoważonego rozwoju gospodarczego kraju.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jadwiga Pasiut

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu