Greenyard sprzedaje część biznesu

Belgowie za 120 mln EUR pozbywają się m.in. zakładów produkcji podłoży do pieczarek i sadzonek w Polsce.

Wywodzący się z Belgii Greenyard, w Polsce znany m.in. z mrożonek d’aucy, wychodzi z mniej widocznego segmentu ogrodniczego i pieczarkowego, czyli takich produktów, jak sadzonki i podłoża do warzyw, ziół czy grzybów. Ta część biznesu — łącznie 14 zakładów w Europie i Rosji — trafi do Straco, funduszu inwestycyjnego również pochodzącego z Belgii, za 120 mln EUR. W Polsce, Belgii i Francji Greenyard określa się jako rynkowego lidera w tym segmencie. W Polsce w czerwcu 2017 r. koncern nabył od funduszu Abris Mykogen, producenta podłoży do produkcji pieczarek.

Hein Deprez, prezes Greenyard, tłumaczy w komunikacie, że grupa koncentruje się na poprawie rentowności, a transakcja nie zmienia nic w strategii pozostałych dwóch nóg biznesowych — mrożonek i świeżych owoców oraz warzyw. Pozyskane fundusze posłużą spłacie obligacji (wartych 150 mln EUR), których termin wykupu przypada na lipiec przyszłego roku.

Polski Greenyard Mycoculture odpowiadający za pieczarkarski biznes grupy miał w zeszłym roku przychody przekraczające 215 mln zł. Segmenty, które nie były przedmiotem transakcji również miały dobre wyniki: Greenyard Fresh osiągnął sprzedaż na poziomie 502,5 mln zł, a GreenyardFrozen — 256,7 mln zł. Mrożonkowy biznes w Polsce Belgowie niedawno rozbudowywali — otworzyli zakład w Lipnie z zapasem mocy produkcyjnych pod kątem „centralizacji produkcji” i „przyszłej ekspansji”. W lipcu tego roku mrożonki z polskiej fabryki trafiły na czołówki portali w związku z wycofaniem ich z Litwy. Tamtejszy nadzór żywności wykrył w nich listerię (bakterię).

Roczne przychody całej grupy Greenyard przekraczają 4,1 mld EUR. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michalina Szczepańska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu