Grille Webera rozpalą Zabrze

opublikowano: 12-02-2020, 22:00

Na terenie po kopalni stanie pierwsza poza USA fabryka producenta grilli. Na początek będzie w niej pracować 250 osób.

Polacy kochają grillowanie i właśnie w Polsce stanie fabryka firmy stworzonej przez człowieka, który „kochał grilla równie mocno jak życie” — tak przynajmniej głosi informacja na stronie Weber-Stephen. Producent grilli marki Weber postanowił zbudować pierwszą poza USA fabrykę. Wybrał Zabrze.

— Firma kupiła za 27,2 mln zł działkę o powierzchni 21 ha. Zainwestuje 53,8 mln USD. Już został wybrany wykonawca, jest projekt, więc śmialiśmy się z przedstawicielami firmy, że na wiosnę 2021 r. odpalimy już grilla — mówi dr Janusz Michałek, prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE), która umożliwi spółce zwolnienia z podatku CIT.

Budowa fabryki ma ruszyć jeszcze w tym roku. W pierwszym etapie będzie w niej pracować 253 osób, część z nich zajmie się obsługą klienta.

— Firma zamierza produkować z polskich komponentów i szuka kooperantów — mówi prezes KSSE.

Polski zakład będzie produkował na rynki Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki.

— W związku z tym, że nasza działalność rozwija się w całej Europie, mamy doskonałą okazję do produkcji w pobliżu obsługiwanych rynków — mówi Chris Scherzinger, dyrektor generalny Weber-Stephen Products.

Amerykanie rozważali kilka lokalizacji w Europie.

— W grę wchodziła m.in. czeska Ostrawa. W Polsce też było kilku kandydatów. Projekt był „grillowany” dość długo — opowiada Janusz Michałek.

Amerykańska firma kupiła jedną z największych działek inwestycyjnych w Zabrzu, gdzie zostało już tylko kilka hektarów, które jeszcze w tym roku mogą znaleźć nowego właściciela. To tereny po dawnych kopalniach, które zostały przez miasto zrewitalizowane.

a0affcda-429f-11ea-b77f-2e728ce88125
Co tam, panie, w inwestycjach?
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
Co tam, panie, w inwestycjach?
autor: Małgorzata Grzegorczyk
Wysyłany raz w miesiącu
Małgorzata Grzegorczyk
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

— Amerykanie od lat należą do grona kluczowych inwestorów obsługiwanych przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu (PAIH). Łączna wartość ponad 200 projektów z USA, jakie wsparła agencja, wynosi blisko 4 mld EUR. Zadeklarowane przez nich zatrudnienie sięga ponad 70 tys. osób. Wiele projektów zostało zrealizowanych w większych ośrodkach miejskich, mam jednak nadzieję, że inwestycja firmy Weber-Stephen zapoczątkuje większe zaangażowanie amerykańskich, i nie tylko, firm w rozwój mniejszych miast i miasteczek — mówi Grzegorz Słomkowski, członek zarządu PAIH.

Twórcą spółki Weber- Stephen był George Stephen, mistrz grillowania, wynalazca, ojciec 12 dzieci. To on stworzył zamykany grill, a zainspirował się kształtem boi produkowanych w zakładach metalowych Weber w Chicago, w których pracował. Stephen-Weber to prywatna firma, która nie ujawnia wyników. Jej udział w amerykańskim rynku urządzeń do grilla wartym 2,5 mld USD jest szacowany na 35 proc.

53 Tyle decyzji wydała Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna w 2019 r. Firmy, które je dostały, obiecały 3,5 mld zł nakładów i 1,5 tys. miejsc pracy. W tym roku na inwestycje w strefie zdecydowało się już 11 firm, które zadeklarowały zainwestowanie 476 mln zł i stworzenie 378 etatów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy