Gromada szuka partnerów

  • Emil Górecki
opublikowano: 22-02-2013, 00:00

Restrukturyzowana spółdzielnia pozbywa się nierentownych hoteli i szuka wspólników do inwestycji.

Jeszcze rok temu o los Ogólnokrajowej Spółdzielni Turystycznej Gromada martwili się jej spółdzielcy i zarząd, bo firmie brakowało płynności. Jan Błoński, jej prezes, przeprowadził restrukturyzację przedsiębiorstwa i jego hoteli. Dziś jest już spokojniejszy.

— W 2013 r. spodziewam się poprawy wszystkich wskaźników — przychodów grupy i poszczególnych hoteli, wzrostu frekwencji i przychodów z każdego sprzedanego pokoju, niezależnie od sytuacji makroekonomicznej. Nasze hotele nadal mają duży potencjał podnoszenia efektywności — mówi Jan Błoński.

Gromada jest właścicielem i zarządcą 17 hoteli i trzech ośrodków wypoczynkowych. W ramach porządków sprzedała kilka nieruchomości. Wśród nich są hotel w Radomiu i biurowiec w Warszawie. To uwolniło ok. 40 mln zł, co pozwoliło na spłacenie znacznej części kredytów na budowę hotelu kongresowego w Krakowie. Pod koniec ubiegłego roku sprzedała kolejne placówki: w Ostrowcu Świętokrzyskim i Przemyślu. To nie koniec. Sieć chce się pozbyć hoteli, które raczej nie przyniosą Gromadzie oczekiwanych wyników finansowych w ciągu czterech latach i wymagają modernizacji.

— Za mniej perspektywiczne uznaliśmy cztery-pięć hoteli, nad trzema z nich jeszcze intensywnie pracujemy. Dziś na liście do sprzedaży są hotel w Berlinie i jeden z obiektów w północno-wschodniej Polsce — mówi prezes Gromady.

Spółdzielnia jednak nie podąży szlakiem Orbisu czy EFH, które pozbywają się prawa własności budynków hotelowych. Chce włączać do sieci placówki należące do niezależnych właścicieli, choć — jak podkreśla prezes — Gromada rozwija się, opierając się przede wszystkim na własnych obiektach.

— Nie jesteśmy notowani na parkiecie, nie musimy stale informować o naszych finansach i troszczyć się o kurs akcji, dlatego nie musimy amortyzować efektu nagłych przeszacowań wartości nieruchomości. Oczywiście pracujemy nad rozszerzeniem oferty o obiekty innych inwestorów, ale nie będzie to nasza działalność podstawowa, ale tylko działanie komplementarne — tłumaczy prezes Błoński.

Spółdzielcy mają także interesujące nieruchomości i pomysł na ich wykorzystanie. Jeszcze przed sezonem letnim otworzą hotel w Krakowie liczący 230 pokoi. Potem zajmą się weryfikacją przygotowanych kilka lat temu projektów w Warszawie (centrum biurowo-konferencyjne), na Pomorzu Zachodnim i Podhalu (kompleksy wypoczynkowo-zdrowotne). Gromada chciałaby zdobyć partnera do tych inwestycji.

— Nie szukamy kogoś, kto inwestując razem z nami, będzie liczył na realizację zysku szybszą, niż jest to przyjęte w branży noclegowej — zaznacza Jan Błoński.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Emil Górecki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy