Gronkiewicz-Waltz: są pieniądze na II linię metra

PAP
opublikowano: 17-04-2009, 13:23

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz zapewniła w piątek na konferencji prasowej, że są środki na budowę centralnego odcinka II linii metra w stolicy. Dodatkowe środki w wysokości 400 mln zł  pochodzą z oszczędności z przetargów, w tym m.in. z przetargu na Most Północny. Większe będzie także dofinansowanie ze środków unijnych.

"Minister infrastruktury Cezary Grabarczyk zgodził się na zmiany na liście projektów, które mają zagwarantowane dofinansowanie unijne. Na centralny odcinek obecnie zapisane jest 1,2 miliarda złotych, a spodziewamy się, że ostateczne dofinansowanie będzie większe niż 50 procent. Jednym słowem mamy na inwestycję 4 mld 389 mln zł" - powiedziała Gronkiewicz-Waltz.

Rada Warszawy 28 czerwca ma zdecydować o zabezpieczeniu środków finansowych na budowę odcinka II linii metra - od Ronda Daszyńskiego do Dworca Wileńskiego. Jeśli tak się stanie, możliwe będzie rozstrzygnięcie przetargu i podpisanie (najpóźniej 95 dni po tym, bo tyle może potrwać rozpatrywanie ewentualnych skarg) z wybranym wykonawcą umowy na projekt i budowę metra.

Wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz mówił, że harmonogram prac zakłada, że prace budowlane ruszą w ciągu 12 miesięcy od daty podpisania umowy. Wcześniej wykonany zostanie projekt. Zakończenie budowy przewidziane jest na 2013 r.

Do przetargu na projekt i budowę drugiej linii metra zgłosiło się pięć międzynarodowych konsorcjów, najtańsza oferta opiewała na kwotę ok. 4,1 mld zł, a to niemal pół miliarda więcej, niż wcześniej zakładało miasto.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / Gronkiewicz-Waltz: są pieniądze na II linię metra