Gronkiewicz-Waltz:szanse na obniżkę stóp do końca VII

28-05-2001, 13:43

WARSZAWA (Reuters) - Była prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) Hanna Gronkiewicz-Waltz uważa, że są szanse na obniżkę stóp procentowych do końca lipca, natomiast w maju redukcja jest mało prawdopodobna.

Rada Polityki Pieniężnej (RPP), która spotyka się na posiedzeniu 29-30 maja, w tym roku dwukrotnie już obniżała stopy procentowe. Obecnie główna stopa rynkowa jest na poziomie 17 procent.

"Ubolewam, że RPP nie wykorzystała momentu wcześniej, gdy pomyślne były wyniki inflacji. Po ostatnich danych dotyczących inflacji bazowej uważam, że dziś nie ma możliwości do obniżki stóp" - powiedziała dziennikarzom Gronkiewicz-Waltz, wiceprezes Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju.

"Teraz RPP musiałaby się namęczyć, żeby wytłumaczyć obniżki. Należy poczekać aż inflacja będzie spadać czyli najpóźniej w lipcu" - dodała.

Powiedziała też, że ostatnia, marcowa obniżka stóp procentowych powinna wynieść 250 punktów bazowych, a nie 100.

Inflacja rok do roku w kwietniu wyniosła 6,6 procent wobec 6,2 procent w marcu.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Gronkiewicz-Waltz:szanse na obniżkę stóp do końca VII