Gross potwierdza „rynek niedźwiedzia” na obligacjach

opublikowano: 10-03-2017, 12:17
aktualizacja: 10-03-2017, 12:18

Znany inwestor Bill Gross mówił na początku roku, że osiągnięcie przez rentowność obligacji 10-letnich USA 2,6 proc. będzie zapowiedzią dalszej dekoniunktury na rynku długu. To właśnie się stało.

- Jeśli 2,6 proc. zostanie przełamane z dołu, rozpocznie się długookresowy rynek niedźwiedzia – napisał do inwestorów Gross w styczniu. – Uważajcie na poziom 2,6 proc. Jest dużo ważniejszy niż 20 tys. pkt średniej Dow Jones. Dużo ważniejszy niż 60 USD za baryłkę ropy. Dużo ważniejszy niż parytet dolara i euro. To kluczowe dla rynku stopy procentowej i prawdopodobnie cen akcji w 2017 roku – dodał.

Rentowność obligacji 10-letnich USA przez rok
Zobacz więcej

Rentowność obligacji 10-letnich USA przez rok

W czwartek wieczorem rentowność „dziesięciolatek” USA przekroczyła na krótko 2,6 proc. Gross, były zarządzający PIMCO, obecnie Janus Capital, potwierdził obecnie w rozmowie z CNBC, że ten poziom rentowności sygnalizuje długookresowy „rynek niedźwiedzia”. Zwrócił uwagę, że „przez 30 lat stopy procentowe spadały”, a 2,6 proc. rentowności „dziesięciolatek” sygnalizuje nadejście momentu zmiany długookresowego trendu.

Nie wszyscy eksperci rynku obligacji podzielają przekonanie Grossa co do znaczenie poziomu 2,6 proc. rentowności obligacji 10-letnich USA. Inwestorzy także nie wydają się obawiać ostatniego wzrostu rentowności. Od początku roku do funduszy obligacji napłynęło już 75,3 mld USD, wyliczył Bank of America Merrill Lynch.

- Nie uważam, aby pchnęło nas to do recesji na rynku obligacji – powiedział CNBC Jay Schechter z Singer Xenos Wealth Management. – Myślę, że to normalny proces bazujący na tym gdzie rentowności były i gdzie będą – dodał.

Przyznał, że bardziej kierowałby się wskazówkami „króla obligacji”, Jeffrey’a Gundlacha z DoubleLine, niż ostrzeżeniami Grossa. Gundlach mówił, że spodziewa się spadku rentowności „dziesięciolatek” USA poniżej 2,25 proc. zanim znów wzrosną do ok. 3 proc. przed końcem tego roku. Schechter potwierdza jednak, że inwestorów, którzy uważają iż rentowności obligacji będą stabilne czeka „wiele bólu”.

- Stopy procentowe były historyczne dużo wyższe niż są teraz. To dekada niezwykle niskich stóp procentowych – powiedział.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Gross potwierdza „rynek niedźwiedzia” na obligacjach